„Oto jest Kaśka” Sylwii Stano, to krzepiąca opowieść o charcie ducha i radzeniu sobie z przeciwnościami, akceptowaniu tego, na co nie ma się wpływu. Bohaterka książki, Katarzyna Wolińska udowadnia, że jest prawdziwym świadectwem na to, że kobieta jest siłą!
Tytułowa Kaśka ma rzadką chorobę – zespół Jadassona. Znamiona na jej twarzy produkują hormon, który niszczy w jej ciele fosforany, w tym wapno. Kruche kości pękają przy najmniejszym obciążeniu, jednostronny niedowład ciała też nie ułatwia życia.
Do tego doszedł złośliwy rak rdzeniasty tarczycy, z którym żyje już prawie dekadę. Kaśka jest przypadkiem, który zaskakuje samych lekarzy. Choć krucha szokuje, zadziwia i bawi. Ułomność ciała rekompensuje intelektem, dlatego wykorzystuje media społecznościowe, by funkcjonować w społeczeństwie.
Pracuje zdalnie, prowadzi Instagram, w którym pokazuje swoje codzienne życie, ma chłopaka i psa Bersa, który jest pierwszym w Polsce pudlem asystującym. Ochrzciła raka „raczkiem flaczkiem”, litrami pije colę, żeby uzupełnić fosforany w organizmie i planuje ślub. Jej euforia życia daje nadzieję innym. Jest nieoczywistą, prowokującą kobietą.
Klubowiczki Dyskusyjnego Klubu Książki zachwyciły się nie tylko jej osobowością, która przyciąga jak magnes, ale także jej poczuciem humoru i pewnością siebie. Jej postać zaimponowała Paniom, które z pełnym zaangażowaniem dyskutowały o dobroci społeczeństwa, które wspiera Kaśkę, jak i o niebezpieczeństwach hejtu w internecie. Kaśka nie przejmuje się bolesnymi i niesprawiedliwymi komentarzami na swój temat, bo wie kim jest i na co ją stać.
Historia Kaśki pokazuje, że warto wierzyć w marzenia, kochać świat bezwarunkowo i brać życie garściami!
“Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 3 listopada 2022 r. w MiPBP w Nowym Tomyślu.