Ośrodek Wiedzy o Regionie zaprasza wszystkich miłośników lokalnych historii na spotkanie autorskie z dr hab. Marcelim Tureczkiem, poświęcone przemianom zachodzącym w krajobrazie historycznym i społeczno-kulturalnym dawnego polsko-niemieckiego pogranicza, opisanym w książce “Pogranicze. Przeszłość bez historii…”.
Jak wyjaśnia sam autor: Książka jest próbą wyciągnięcia z odcieni szarości tej przeszłości, której nie ma w podręcznikach do historii, to także osobista przygoda z kawałkiem świata, który przestał istnieć, choć nadal łatwo go odnaleźć, wystarczy poszukać.
Dr hab. Marceli Tureczek jest autorem kilkunastu książek, m.in. Zabytkowe dzwony na Ziemi Lubuskiej. Dokumentacja – ochrona – badania (2010), Leihglocken. Dzwony z obszaru Polskiw granicach po 1945 roku przechowywane na terenie Niemiec (2011), Zabytki w krajobrazie kulturowym Międzyrzecza i okolic (2013), Ziemia Lubuska. Społeczny wymiar dialogu o przeszłości i tożsamości (2014) i Campanae quae in confinio sonant. Studium z dziejów ludwisarstwa na pograniczu śląsko-brandenbursko-pomorskim w XIII-XVIII wieku ( 2015), oraz redaktorem licznych wydawnictw regionalnych takich jak monografie miast, materiały konferencyjne, w tym serii Ziemia Międzyrzecka w przeszłości oraz Gmina Miedzichowo na szlakach dziejów.
Jest członkiem Rady Redakcyjnej rocznika Muzeum Ziemi Lubuskiej – Ziemia Lubuska. Uczestniczy w projekcie badawczym Inskrypcje na terenach Polski Zachodniej, koordynował projekt naukowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Leihglocken. Dzwony z obszaru Polski w granicach po 1945 roku przechowywane na terenie Niemiec (2009-2011). W latach 2011-2013 z nominacji Ministra Kultury zasiadał w Jury ds. Nagrody Muzealnej „Sybilla”. Jest autorem aktualnego „Programu opieki nad zabytkami województwa lubuskiego na lata 2013-2016”, w 2015 roku odznaczony przez Ministra Kultury „Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami”. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Deutsches Glockenmuseum e.V., Stowarzyszenia Czas A.R.T., prezesem Towarzystwa Historycznego Ziemi Międzyrzeckiej, Społecznym Opiekunem Zabytków. Był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2009). [Źródło : Uniwersytet Zielonogórski]