Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki konkursów dotacyjnych. Nasza biblioteka otrzymała dofinansowanie na dwa wnioski, jeden z programu Promocja czytelnictwa, a drugi z programu Partnerstwo dla książki. Już od marca nie zabraknie zatem atrakcyjnych propozycji kulturalnych i edukacyjnych, przygotowanych zarówno dla czytelników i bywalców bibliotecznych imprez, jak również dla samych bibliotekarzy. Na ich organizację udało się pozyskać kwotę blisko 20 tys. zł.
A to historia! Czyli sto POCIECH z KRÓLÓW POLSKICH to projekt adresowany do dzieci i młodzieży, wykorzystujący literaturę historyczną, nowości książkowe i nowe technologie do promowania czytelnictwa i współczesnej literatury dziecięcej, w niebanalny, humorystyczny sposób przedstawiający sylwetki polskich władców oraz czasy średniowiecznej Polski. Połączenie wiedzy i dowcipnych treści ma pokazać młodym odbiorcom, że dzięki książkom naukę można połączyć z relaksem i zabawą. Wiedza i ciekawostki historyczne przekazywane będą w trakcie spotkań z autorami oraz podczas licznych warsztatów – ilustratorskich, heraldycznych, programowania robotów Photon. Całość zwieńczy plenerowe przedstawienie historyczne utrzymane w konwencji zabawnego spektaklu jarmarcznego, z użyciem form plastycznych, efektownych kostiumów, elementów kuglarstwa i interakcji z widzem. Projekt dofinansowany z programu ”Promocja czytelnictwa” będzie realizowany od kwietnia do czerwca 2019 r. w nowotomyskiej bibliotece oraz we wszystkich pięciu filiach.
Projekt Bibliotekarze – teraz my! ma na celu podniesienie kompetencji bibliotekarzy poprzez szkolenia i warsztaty. W trakcie poszczególnych spotkań bibliotekarze uzyskają nowe umiejętności, co pozwoli na podniesienie standardów usług oferowanych użytkownikom bibliotek i dostosowanie ich do potrzeb czytelników, zwłaszcza czytelników młodych. Szkoleniami zostaną objęci bibliotekarze z wszystkich bibliotek publicznych powiatu nowotomyskiego. Do przeprowadzenia szkoleń i warsztatów zostali wytypowani profesjonalni trenerzy, którzy wskażą bibliotekarzom, jak pracować z różnymi użytkownikami, aby zechcieli się oni zaangażować w życie biblioteki. Bibliotekarze będą mogli także – podczas wizyty studyjnej do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu – podpatrzeć pracę kolegów i koleżanek z jednej z najlepiej ocenianych bibliotek w Polsce. Projekt dofinansowany z programu „Partnerstwo dla książki” będzie realizowany od marca do października 2019 r.