Podczas naszych marcowych spotkań „Językowego Pogotowia” skupiliśmy się na krajach i narodowościach. Każdy z uczestników wymieniał kraj, który chciałby zwiedzić lub który miał okazję kiedyś eksplorować. Poza przyjemnym odkrywaniem świata, poświęciliśmy również trochę czasu na odmianę podstawowych czasowników, a także na ćwiczenia z czytania i pisania.
Przypomnijmy, że do tej pory odbyło się już pięć spotkań z językiem polskim. Ku naszej radości cieszą się one rosnącym zainteresowaniem i coraz więcej osób zasila nasze grono. Mimo, że język polski sprawia sporo problemów i trzeba włożyć w jego naukę dużo pracy, to zapału i pozytywnej energii naszym kursantom nie brakuje. Efekty są widoczne. Uczestnicy zajęć coraz śmielej wypowiadają się w języku polskim. Sprzyja to nawiązywaniu polsko-ukraińskich relacji, co daje wiele obopólnej radości. Przyswajaniu wiedzy towarzyszy przyjazna atmosfera. Naszym zamierzeniem jest, aby spotkania, poza kwestiami lingwistycznymi, obejmowały również zagadnienia z zakresu kultury i obyczajów obu krajów. Tym razem kursanci poznali polskie tradycje związane z zapustami, Dniem Kobiet i Wielkanocą.
Projekt skierowany jest do wszystkich obcokrajowców mieszkających w Nowym Tomyślu i okolicy, chcących w miłym gronie i sympatycznej atmosferze konwersować w języku polskim i poznawać go krok po kroku. To propozycja również dla tych, których ciekawi nasza kultura i tradycje i którzy chcą przybliżyć innym uczestnikom spotkań także swój kraj i jego obyczaje. Celem jest nie tylko nauka języka polskiego, ale również integracja i zachęcenie obcokrajowców do korzystania z bogatej oferty kulturalno-edukacyjnej biblioteki.
Opiekunkami „Językowego Pogotowia” są: Izabela Putz i Grażyna Matuszak.