Po wakacyjnej przerwie 13. września 2016 r. Dyskusyjny Klub Książki miał spotkanie. W czasie wakacji czytałyśmy dwie lektury: Niewidzialną koronę autorstwa Elżbiety Cherezińskiej oraz Boginie z Žitkovej książkę napisaną przez czeską autorkę Kateřinę Tučkovą. Boginie z Žitkovej to zgrabne połączenie powieści historycznej z fikcją literacką, a tematem książki jest historia rodu kobiet, które zajmują się bogowaniem. Posiadają one umiejętność leczenia ziołami, mają dar przepowiadania przyszłości oraz poskramiają żywioły i co ciekawe dar ten przechodzi z pokolenia na pokolenie. Historia składa się z różnych warstw, od średniowiecznych procesów o czary, poprzez drugą wojnę światową, czasy niełatwego komunizmu i lata dziewięćdziesiąte. Przez te wszystkie epoki prowadzi nas ostatnia z bogiń – Dora, która zgłębia fenomen bogiń od strony naukowej, ale czy jej się to uda … ?
Książka została doceniona przez krytyków i została obsypana nagrodami: m.in. Nagrodą Josefa Škvoreckiego, Nagrodą Czytelników – Magnesia Litera, Nagrodą Czytelników – Česka Kniha oraz otrzymała tytuł Czeski Bestseller dla najlepiej sprzedającej się książki 2012 roku.
Autorki naszej drugiej lektury Elżbiety Cherezińskiej przedstawiać chyba nie musimy, bo stanowi ona „łakomy” kąsek dla miłośników polskiej powieści historycznej. Niewidzialna korona nie jest nudną powieścią z mnóstwem dat i faktów. Stanowi barwną, żywą historię opisująca rozbicie dzielnicowe w taki sposób, że wreszcie można zrozumieć o co w tym fragmencie naszej historii chodzi. Postacie tam występujące są z krwi i kości mają swoje wady, zalety, ale i słabości. Stwierdziłyśmy, że Niewidzialna korona powinna być włączona do kanonu lektur szkolnych.
Dyskusyjny Klub Książki dofinansowano ze środków Instytutu Książki.