We wtorek, 19 października zainaugurowaliśmy w naszej bibliotece nowy cykl spotkań zatytułowany: Zrozumieć innych, zrozumieć siebie…
To propozycja na poznawanie różnych wyznań i religii, obecnych również w Polsce, wpisanych w historię, tradycję i szeroko pojętą kulturę prezentowanych części świata.
Pierwsze spotkanie z tego cyklu to podróż do Indii w kierunku wyznawców Kryszny.
Naszym gościem był kapłan, znawca filozofii wschodniej, a także nauczyciel i wykładowca Uniwersytetu III Wieku – Dariusz Rusin (imię duchowe Divya Simha Das).
Droga pana Darka w kierunku duchowości wschodniej wiodła poprzez zaangażowanie w sport. Wielu kojarzy go z wyczynowym kajakarstwem. Był wielokrotnym Mistrzem Polski i Mistrzem Świata, otrzymał nominację olimpijską – Barcelona 92. Dzięki dobrym wynikom sportowym zwiedził prawie cały świat. To właśnie podróże, a szczególnie obcowanie z Bengalczykami zainspirowały go do skłonienia się ku życiu duchowemu: – Zawsze fascynowała mnie filozofia, i odmienne sposoby obserwacji rzeczywistości, jeszcze jako sportowiec, jeżdżąc po świecie, dostrzegłem wielką różnorodność kulturową. Ogólna ciekawość głębszego poznania poszczególnych kultur, i ich inspirujących treści, nadała kierunek mym dalszym poszukiwaniom.
Swoją opowieść o kulturze i religii Indii wzbogacił śpiewem pieśni modlitewnych w sanskrycie:
sri-guru-carana-padma, kevala-bhakati-sadma
bando mui savadhana mate
jahara prasade bhai, e bhava toriya jai,
krsna-prapti hoy jaha ha’te
guru-mukha-padma-vakya, cittete koriya aikya,
ar na koriho mane asa
sri-guru-carane rati, ei se uttama-gati,
je prasade pure sarva asa
Słowa te w tłumaczeniu brzmią: Wsłuchanie się w Mistrza Duchowego i pokorne wielbienie jego stóp, które są niczym lotos, jest jedyną drogą, którą możemy dojść do czystej służby oddania spełnianej w miłości. Skłaniam się do Jego lotosowych stóp z wielka czcią i szacunkiem. Dzięki jego łasce można przekroczyć ten ocean materialnych nieszczęść i osiągnąć łaskę Kryszny. Moim jedynym pragnieniem jest oczyszczenie mojej świadomości słowami emanującymi z jego lotosowych ust. Przywiązanie do jego lotosowych stóp jest doskonałością, która spełnia wszystkie pragnienia.
Podczas prezentacji pana Darka po sali unosił się zapach nie tylko oryginalnych, indyjskich kadzideł, ale również pysznych potraw, które przygotowywał – w części na oczach publiczności – zakonnik klasztoru Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny w Pruszkowie – Janusz Jankowski (imię duchowe Jagat Siva Das). Nowotomyślanie zajadali się: papadam – smażonymi na głębokim oleju plackami z mąki groszkowej; niezwykle aromatyczną sałatką z cykorii z indyjskimi przyprawami, czatnej – rozgotowanymi gruszkami i śliwkami na słodko z ostrymi przyprawami, khir – gęstym ryżem gotowanym w mleku z bitą śmietaną i czarną porzeczką. Nie zabrakło oczywiście słynnej halawy, czyli kaszy manny prażonej na maśle z orzechami i zalewanej słodkim syropem.
Warto wiedzieć, że ruch Hare Kryszna wywodzi się z religii hinduskiej. Oparty jest przede wszystkim na poemacie epickim Bhagawad-gita(Pieśni Pana ), traktującym o Krysznie jako osobowej inkarnacji Wisznu i najwyższym z bogów. Ruch postuluje wiarę w reinkarnację. Kiedy człowiek ma dobrą karmę, czyli w ciągu swojego życia odznaczał się dobrymi uczynkami, ma szanse na wyższy poziom reinkarnacji w następnym życiu. Jednak jeśli realizuje bhakti joga rozumiane jako oddana służba bogu, nie doświadcza kolejnego wcielenia, lecz wchodzi do świata duchowego. Założyciel ruchu Kryszny, Praphupada, młodość spędził w Kalkucie, gdzie studiował filozofię, ekonomię oraz język angielski. Tam też w roku 1922 spotkał hinduskiego guru, Siddhartha Goswami, od którego przyjął nauki na temat świadomości Kryszny. W roku 1965 wyjechał do USA w celu prowadzenia działalności misjonarskiej. Gromadząc wokół siebie grupę młodych ludzi w 1966 roku w Nowym Jorku założył Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny. W bardzo krótkim czasie ruch rozprzestrzenił się na wiele amerykańskich, a potem też europejskich miast. W Polsce wielbiciele Kryszny pojawili się w połowie lat 70., jednak do oficjalnej rejestracji ruchu doszło w 1988 roku.
Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim pracownikom biblioteki w Nowym Tomyślu za zaproszenie i tak ciepłe przyjęcie. Myślę, że każdy ze słuchaczy zrozumiał temat przewodni naszej prezentacji, że Bóg jest jeden, tak jak jedno jest słońce i tak jak słońce (sun, soleil itd), może On być różnie nazywany, przez niektórych Kryszna, Jehowa, albo Allah. Element bhakti – czystej miłości i co za tym idzie pełnienia służby dla Boga, jest obecny w każdej bona fide duchowej tradycji. – powiedział na zakończenie naszego spotkania pan Dariusz.
Cieszymy się, gdyż to bardzo interaktywne spotkanie przypadło do gustu naszym gościom, którzy już dziś czekają na kolejne propozycje z tego cyklu. W planach jest spotkanie z buddyzmem, islamem, judaizmem i prawosławiem.