
W ramach projektu Zaczytana Pani Wiosna, nasza biblioteka zorganizowała pięć rożnych warsztatów skierowanych do dzieci, młodzieży gimnazjalnej i dorosłych.
24 marca, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 wzięły udział w bardzo żywych, interaktywnych warsztatach, które odbyły się pod hasłem: „Poznaj nieuchwytne” na temat społecznego savoir vivre’u. Prowadzący Michał Zawadka, autor m.in. takich książek jak: „Mądrość z natury”, „Chcę być kimś” czy „Zarządzanie marzeniami”. W nieszablonowy sposób opowiedział o zasadach współżycia między ludźmi, przyjaźni i tolerancji. 24 maja natomiast, pierwszaki z radością skorzystały z niezwykle energetycznych warsztatów gry na niczym pod hasłem: „Zagraj w duszy”. Poprowadził je Marcin Urzędowski, muzyk perkusyjny, lider grupy Tamtamitutu, miłośnik Afryki. Nie tylko pokazał dzieciom, jak dziwne przedmioty mogą z powodzeniem pełnić rolę instrumentu perkusyjnego, ale również stworzył z nimi orkiestrę i zaprosił do wspólnego grania.
Uczniowie Gimnazjum im. F. Szołdrskiego, 16 marca spotkali się z Krzysztofem Petkiem na warsztatach: „Włącz się w przygodę”. Dziennikarz, detektyw, pisarz, organizator wypraw oraz instruktor survivalu wyjawił przed młodzieżą tajniki dobrego dziennikarstwa, podkreślając nie tylko istotę samego warsztatu, ale również wagę etyki zawodowej.
Dorośli bywalcy naszej biblioteki mieli przyjemność skorzystać z ciekawych zajęć manualnych. 7 kwietnia wzięli udział w warsztatach czerpania papieru pod hasłem: „Poczuj w dłoniach”, które poprowadzili je Lucyna Streich i Tomasz Głuszkiewicz z Pracowni Edukacyjnej WIATRAK. Uczestnicy dowiedzieli się kiedy i gdzie wynaleziono papier, zapoznali się z tradycyjną metodą jego produkcji, a następnie sami czerpali papier i ozdabiali go dodatkami suszonych ziół i kwiatów. Natomiast 17 maja podczas warsztatów: „Stwórz kompozycję”, pod okiem mistrza florystyki Bernadety Loby tworzyli okazałe wiosenne bukiety, skomponowane z przeróżnych kwiatów i roślin.
Celem zaproponowanych zajęć było poznanie zasad bezkonfliktowego współżycia między ludźmi, warsztatu i zasad etyki pracy dziennikarskiej, a także rozwijanie zmysłu estetycznego, sprawności manualnych, rozbudzenie wyobraźni i zainspirowanie do kreatywnego myślenia. Pozwalają również uwierzyć we własne możliwości, rozwinąć umiejętność komunikacji i pracy w zespole. Łączą zatem wymiar poznawczy z dobrą zabawą.
Projekt finansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego