W ramach cyklu: Twórca i jego dzieło, odbyła się w naszej bibliotece prezentacja wydanej właśnie książki Teresy Tomsi zatytułowanej: „Z szarego notatnika”. W jej narracji przeplatają się formy podróżnego dziennika, felietonu literackiego i reportażu z historią w tle, a jeden z obszerniejszych jej rozdziałów zawiera opowieści o losach czterech Sybiraczek z Nowego Tomyśla, kobiet dojrzałych i nostalgicznych niczym jesienne chryzantemy: Longiny Eckert, Joanny Natkiewicz, Ireny Tomiak-Wesołej i zmarłej tego lata Stefanii Chorążyczewskiej.
„Do wielkopolskiego miasteczka położonego nad rzeką Szarką przybyły z czterech stron świata z bagażem wojennych wspomnień, o których chciałyby zapomnieć. Pamięć przebytej drogi wciąż powraca i nie pozwala wyrzec się własnego życiorysu. Połączyła je podobna przeszłość – za wcześnie musiały dorosnąć, by przetrwać głód, choroby i przymusową pracę ponad siły, gdy zostały deportowane za Ural wiosną 1940 roku” – pisze Teresa Tomsia, której podczas spaceru po Nowym Tomyślu w połowie września 2010 roku, bohaterki po raz pierwszy opowiedziały swe życiowe historie. Zainspirowana ich opowieściami Autorka książki – poznańska poetka i krytyk literacki, córka Kresowiaków i matki Sybiraczki, wniosła do swej książki także nowe wątki, doświadczenia innych osób i obrazy różnych miejsc, które dla bohaterów opowieści stają się domem stałym lub tymczasowym, rzeczywistym albo wyobrażonym, upragnionym i utraconym.
Nieprzypadkowo wybrana data spotkania, 18 września, skłoniła jego uczestników do refleksji nad wydarzeniami września 1939 roku na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Oprócz trzech nowotomyskich chryzantem, wzięli w nim udział bliscy i znajomi nowotomyślanek, które przeżyły traumę zesłania i które znalazły w sobie siłę i odwagę, by podzielić się swoimi przeżyciami i wspomnieniami, nie tylko z autorką książki, ale również z czytelnikami zainteresowanymi tą trudną i bolesną tematyką.
Teresa Tomsia zaprezentowała obszerne fragmenty książki, odsłoniła kulisy jej powstawania, z wielką czułością przybliżyła sylwetki swych bohaterów i tym samych zachęciła nowotomyślan do sięgnięcia po tę – dokumentującą losy polskich kobiet – książkę.