
W czwartek, 6 grudnia w naszej Galerii na Piętrze odbył się wernisaż barwnych, subtelnych prac państwa Anny Hryniewicz-Szulc i Antoniego Szulca.
Jedwabne kompozycje połączone z użytkowymi ceramicznymi dziełami: misami, zegarami,wisiorami, aniołami i wszelakimi ozdobami zachwyciły zwiedzających, którzy w atmosferze zbliżających się Świąt chętnie kupowali te urokliwe dzieła. Wernisaż umiliła muzyczna niespodzianka w postaci klarnetowego popisu Patryka Kawy i skrzypcowego Aleksandry Stefańskiej.
ANNA HRYNIEWICZ – SZULC
Urodziła się w Kwidzynie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie. Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa uzyskała w roku 1993 w pracowni prof.. W . Sadleya. Charakterystyczne dla jej twórczości są obrazy olejne w ciepłych barwach i z tajemniczym światłem. Jest też specjalistką w malowaniu akwarelą na jedwabiu. W technice tej powstało szereg prac o tematyce roślinnej oraz cykl prac w technice własnej – „collage jedwabne” pt. „Rok w miasteczku – kalendarz”, „7 dni w ogrodzie”, „Żywioły”, „Drzewa”, „Miasteczkowe bajeczki” , „Martwe natury”, „ Notatki z podróży”. Zajmuje się również batikiem oraz ceramiką i dekoracjami na dawnych meblach.
Swoje prace prezentowała w ramach wystaw indywidualnych („Galeria nad Wisłą”- Toruń, „Kuncewiczówka”- Kazimierz nad Wisłą, „Galeria u Jadźki”- Zielona Góra, Muzeum Regionalne- Kościan, „Galeria Traf -Art”- Głogów, KOK- Kościan, Neufchateau- Francja, Pałac –Włoszakowice, BWA- Leszno, „Galeria PKO- Leszno, „Galeria w Kaplicy”- Śmigiel, Sauvigny- Francja, ,,Galeria Cztery kąty”- Nowy Tomyśl, Galeria MDK – Chodzież , „Czajkówka” – Trzebidza , Zamek w Rydzynie, Galeria Dom Kultury – Wolsztyn, CK- Śmigiel, Dom Kultury- Stęszew) oraz wielu wystaw zbiorowych. Swoje obrazy olejne prezentowała także w marcu tego roku, w naszej bibliotecznej Galerii na Piętrze, w ramach wystawy „Malarstwo”.
O twórczości A. Hryniewicz – Szulc powstał film, emitowany przez telewizję TVN –Style. Obrazy autorki posłużyły jako ilustracje do dwóch tomików poetyckich Ewy Wierzbińskiej oraz opowiadań Ryszarda Bibersztaina pt. „Trzy rzeki”. Jest kierownikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kościanie, gdzie pracuje z osobami niepełnosprawnymi. Prowadzi też ze studentami zajęcia z arteterapii w Wyższej Szkole Humanistyczno – Menedżerskiej „Milenium” w Gnieźnie.
ANTONI SZULC
Urodził się i mieszka w Śmiglu. Malarz, ceramik, instruktor plastyki i terapeuta zajęciowy, swoje prace pokazuje od ponad 30 lat na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego obrazy (oleje, akwarele) znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Uczestniczy w licznych plenerach malarskich, zarówno w Polsce, jak i we Francji. Najchętniej maluje pejzaże przedstawiające piękno ginącej przyrody i ciekawe, niepowtarzalne zakątki urokliwych miast i wsi. Jego obrazy przedstawiają stare chlebowe piece, domy kryte strzechą, przydrożne wierzby i ukochane zakątki Kazimierza nad Wisłą. Maluje wrażeniowo, „alla prima”, zawsze w plenerze. Tworzy niepowtarzalne ceramiczne formy użytkowe, m.in.. misy o roślinnych kształtach, „anielskie lampy”, zegary, dzwonki itp.