
14, 21, 28 marca oraz 4 kwietnia w ramach projektu „Zaczytania Pani Wiosna” odbyły się w naszej bibliotece zajęcia internetowe z wykorzystaniem ipadów dla seniorów z Domu Dziennego Pobytu pod hasłem: „Z internetem w nieznane”. Każde z nich związane było z inną tematyką, a łączyło je wykorzystanie nowoczesnych technologii. Pierwsze z nich: „Posmakuj przeszłości” miało na celu odkrywanie smaków dzieciństwa. Były więc kulinarne wspominki, tradycyjne receptury, a także serfowanie po kulinarnych blogach i stronach internetowych. Drugie spotkanie: „Odkryj przyrodę” pozwoliło na odkrywanie najpiękniejszych przyrodniczych miejsc w Polsce. Uczestnicy zajęć odbyli wirtualny spacer po parkach narodowych, poznając gatunki roślin i zwierząt w nim żyjących. Kolejne zajęcia poświęcone było ziołom (“Poznaj siłę zioła”). Seniorzy dowiedzieli się wielu ciekawostek o zastosowaniu ziół jadalnych i leczniczych, zarówno w przeszłości, jak i teraźniejszości. Z wielką uwagą samodzielnie wertowali strony internetowe z informacjami na temat popularnych i mniej znanych ziół oraz fitoterapii. Ostatnie zajęcia: „Poczuj historię” wprowadziły uczestników w świat muzeów. Mowa była o tym, jak zmieniło się muzealnictwo na przestrzeni czasów. Pokazane były te tradycyjne, jak i muzea współczesne, interaktywne, gdzie można poczuć, dotknąć, posłuchać. Seniorzy, już całkiem dobrze wprawieni po trzech poprzednich spotkaniach, z lekkością wirtualnie zwiedzali muzea Polski i świata. Odwiedzili to bardzo klasyczne w Luwrze, a także Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Park Miniatur Sakralnych w Myszkowcach, Muzeum Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, Kopalnię Soli „Wieliczka” oraz bardzo nowoczesne Centrum Nauki Kopernik.
Uczestnicy zajęć udowodnili, że nowoczesne technologie nie są im straszne, a wręcz przeciwnie nabyli dużo sprawności w ich obsłudze, wręcz zaprzyjaźnili się z nimi. A dzięki spotkaniom dowiedzieli się w jaki sposób wyszukiwać informacji w internecie, gdzie szukać porady, a gdzie inspiracji.
Zajęcia były przeprowadzone pod okiem pracownika biblioteki, starszego kustosza Różę Mleczak, a wspomagali ją: Barbara Patora, Grażyna Matuszak i Rafał Putz.
Projekt „Zaczytana Pani Wiosna” realizowany od marca do czerwca 2017 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.