
W ramach projektu Zaczytana Pani Wiosna, w naszej bibliotece odbyły się trzy spotkania autorskie pod hasłem: „Z autorem wertujemy stronice”, skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych.
27 kwietnia, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki przybyły do Strefy Koloru biblioteki na spotkanie z Mikołajem Golachowskim, podróżnikiem, a z wykształcenia, zawodu i zamiłowania biologiem. Podczas radosnego i żywego spotkania opowiadał swoich książkach „Pupy, ogonki i kuperki”, „Gęby, dzioby i nochale” oraz „Czochrałem antarktycznego słonia”. Rozmawiał też z dziećmi o dalekich, polarnych wyprawach, a także poszanowaniu zwierząt i przyrody.
Kolejnym spotkaniem autorskim zrealizowanym w ramach projektu było otwarte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Gościem biblioteki był Szymon Hołownia, dziennikarz i publicysta, dwukrotny laureat nagrody „Grand Press”, autor m. in. książki „Jak robić dobrze”, „Święci Codziennego Użytku” i „36 i 6 sposobów na to, jak uniknąć życiowej gorączki, czyli Katechizm według Szymona Hołowni”. Opowiadał on nie tylko o swych książkach, ale również o szeroko prowadzonej w Afryce działalności charytatywnej, człowieczeństwie i swoim podejściu do życia.
Trzecie i ostatnie spotkanie skierowane było do młodzieży Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego, a gościem była Barbara Ciwoniuk. Autorka podzieliła się z młodzieżą tematyką poruszaną w swoich powieściach: „Igor”, „Ania”, „Rokko”, „Musisz to komuś powiedzieć”, „Wszystko inne poczeka”, „Wakacje z gangsterem”, „Własny pokój” i „Ten gruby”. Młodym ludziom bliskie są problemy związane z wykluczeniem, samotnością, konfliktami z rówieśnikami i dorosłymi, niepełnosprawnością oraz śmiercią bliskich. Stąd też sporo było pytań do autorki, na które chętnie udzielała odpowiedzi. Spotkanie niosło optymistyczne przesłanie, gdyż losy bohaterów jej książek pokazują, że nie wolno się poddawać i że zawsze warto, a nawet trzeba, szukać wyjścia z trudnej sytuacji.
Cały zresztą projekt Zaczytana Pani Wiosna ma na celu zwrócenie uwagi na istotne dla człowieka wartości, w tym prawa człowieka i idee propagowane przez św. Brata Alberta: poświęcenia dla drugiego człowieka i miłości bliźniego.
Projekt finansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego