
Do wieloletniej już tradycji należy organizowanie przez poznański Oddział Związku Literatów Polskich Międzynarodowych Listopadów Poetyckich, odbywających się na terenie Poznania i województwa wielkopolskiego. Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja współczesnej poezji polskiej i zagranicznej jak i promowanie kultury polskiej wśród pisarzy zagranicznych.
W ramach Międzynarodowych Listopadów Poetyckich, zarówno w szkołach jak i bibliotekach odbywają się spotkania i lekcje poetyckie.
W tym roku, 6 listopada, nasza książnica gościła trzech poetów: Zbigniewa Gordzieja, Krystynę Konecką i Karla Grenzlera. Goście zwiedzili wszystkie działy biblioteki a następnie udali się do szkół ponadgimnazjalnych, by tam podczas lekcji poetyckich spotkać się z młodzieżą. Zbigniew Gordziej odwiedził Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych, Krystyna Konecka Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica, a Karl Grenzler – Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Starym Tomyślu. Przyjazny klimat tych poetyckich spotkań pomógł przybliżyć młodzieży obraz poetów, ich twórczość oraz artystyczną wrażliwości. Spotkania te stały się również inspiracją do własnych, twórczych poszukiwań.
Zbigniew Gordziej – prezes Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu. Debiutował wierszem „Rozmowa” opublikowanym w „Przeglądzie Konińskim” w roku 1982. Pierwszy zbiór jego wierszy „Bezdomni w Domu” ukazał się w roku 1992 w Poznaniu. Kolejne tomiki: „Trzecia w układzie” , „Na skraju pamięci” , „W jaskiniach dni” , „Erupcja milczenia” , wybór wierszy „Sonata Zagłady” , „Twarz jutra” . Jest także autorem zbioru opowiadań „Prokop” oraz „Spotkanie z karłem” . Jego wiersze zostały zamieszczone w almanachu „Przedpole” , oraz w języku polskim i niemieckim w tomach zbiorowych „Interpretacje. Wiersze. Gedichte” , „W świecie słów. In der Welt der Worte” , „Podróż sentymentalna. Sentimentale Reise” . Współautor poetyckiego tomu „Pocałunek Erato. Der Kuss der Erato” , w którym wiersze zamieścili poeci polscy i niemieccy. Opowiadanie „Polowanie” ukazało się w almanachu „Żywa droga” . Wiersze i utwory prozatorskie zamieścił w polskich i zagranicznych czasopismach literackich, w prasie regionalnej i lokalnej, w Polskim Radiu, w telewizji. Poezję Zbigniewa Gordzieja przetłumaczono także na język czeski i hiszpański. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów literackich: „Milowego Słupa”, o Statuetkę „Drewnianej Sowy”.
Krystyna Konecka jako poetka debiutowała w katowickich „Poglądach” w 1972 roku. Od wielu lat jej specjalnością jest sonet oraz sonetti a corona. Wydała kilkanaście książek i arkuszy poetyckich (m.in. „Sonety codzienne”, „Pory mroku”, “Powrót z Erolandu”, „Ślady na jeziorach”, „Sonety litewskie”, „Znad Wilii”, „Miejsca”, „Cisza”, „A.M.”, „Żegnaj, Kornwalio”, „Ogrody Szekspira. Shakespeare`s Gardens”) i reporterskich („Koreański koń Czhollima”, „Kraj porannej ciszy”). Jej wiersze prezentowane są w polskich oraz zagranicznych czasopismach i antologiach. Za książkę „Pory mroku” poetka otrzymała twórczą Nagrodę Wojewody Białostockiego, za „Ciszę” – Nagrodę im. Wiesława Kazaneckiego. Tom sonetów „Ogrody Szekspira” z fotografiami autorstwa K. Koneckiej został wyróżniony podczas XXVI Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, a w roku 2004 – wraz z przekładami córki poetki, Ewy Sherman – włączony do zbiorów bibliotecznych The Shakespeare Centre (Stratford-upon-Avon, England). Wiersze z tej książki zostały też uhonorowane Nagrodą Specjalną – pucharem Prezesa ZG ZNP w konkursie literackim „O Buławę Hetmańską”. W roku 2006 ukazał się album fotograficzny K. Koneckiej „Chwile i lata” – na XXXV Warszawską Jesień Poezji. Jest m.in. członkiem The Anglo Polish Society of Bristol and the South West, England.
Karl Grenzler. Zajmuje się tłumaczeniami polsko-niemieckimi i niemiecko-polskimi, przede wszystkim poezji. Członek Stowarzyszenia Twórczego POLART w Krakowie, Związku Literatów Polskich oraz Lübecker Autorenkreis w Lubece. Uczestniczył w różnych imprezach literackich m.i.: „Światowe Dni Poezji” pod patronatem UNESCO w Warszawie, 2002-2004, „Warszawska Jesień Poezji”, 2003-2007, „Port Poetycki” w Bydgoszczy, 2004-2006, „Międzynarodowa Jesień Literacka Pogórza”, 2005, „Maj nad Wilią” w Wilnie, 2006-2007, „Międzynarodowy Listopad Poezji” w Poznaniu, 2006.