
W piątkowy wieczór, 11 października, nasza biblioteka, wzorem poprzednich lat, przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, której tegoroczne hasło brzmiało: Moc Bibliotek. Tego dnia biblioteka ogłosiła abolicję dla swoich czytelników i była dostępna do późnych godzin wieczornych. W Strefie Koloru najmłodsi wraz ze swoimi rodzicami oglądali familijny film pt. Mój Brat ściga Dinozaury w reżyserii S. Cipani, inspirowany bestsellerową książką Giacomo Mazzarioli o tym samym tytule. Dzieci wzięły również udział w wyjątkowej sesji fotograficznej na czerwonym dywanie.
Noc Bibliotek była także sposobnością do podsumowania projektu Podaj ŁAPĘ, realizowanego od ponad 5 miesięcy przez młodzieżową grupę projektową, w ramach programu Równać Szanse 2024. 16. osobowa grupa młodzieży, w wieku od 13 do 19 lat, zaprezentowała efekty swojej pracy z ekspertami: Adamem Polańskim – cenionym fotografem oraz Małgorzatą Burdzińską– bibliotekarką, z zamiłowaniem do szycia i rękodzieła.
Zaproszeni goście, najbliżsi, rówieśnicy, pasjonaci, sympatycy działań z udziałem młodzieży mogli podziwiać wystawę zatytułowaną: Zwierzęta w obiektywie z premierową prezentacją autorskiego kalendarza na 2025 rok. Kalendarz ten w ramach działań projektowych został opatrzony grafiką samodzielnie wykonaną przez młodzież wraz z ich autorskimi zdjęciami.
W ramach projektu, pod okiem bibliotekarki Małgorzaty Burdzińskiej, uszytych zostało również ponad 40 legowisk dla zwierząt. To wspólna praca młodzieży, bibliotekarek i partnerów projektu. Materiały, z których powstały legowiska, to stare ubrania, zasłony, narzuty, czy też pościele przyniesione przez młodzież oraz pozyskane od lokalnych zakładów krawieckich, osób prywatnych i sklepów second hand. Tej wyjątkowej nocy można było nabyć zarówno legowiska dla swoich pupili, jak i kalendarze oraz wziąć udział w charytatywnym kiermaszu książek na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom „Łapa”.
Koordynatorka działań z udziałem młodzieży, Małgorzata Kaczmarek na zakończenie podziękowała młodzieżowej grupie projektowej za wytrwałość oraz wszystkim partnerom za wsparcie projektu. Wręczyła również certyfikaty i autorskie kalendarze.
Przypomnijmy, że projekt Podaj ŁAPĘ zrealizowany został dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w ramach programu Równać Szanse 2024. Nowotomyska biblioteka otrzymała grant w wysokości 12 000 złotych na kreatywne działania młodzieży, które zakończyły się niewątpliwym sukcesem.
Program dotacyjny koordynowany jest przez Fundację Civis Polonus, a finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Programem „Równać Szanse” objęci byli: Aleksandra Fricz, Ania Robakowska, Emilia Górna, Filip Gabski, Iwona Chęcik , Jakub Katner, Julia Kawała, Julia Wójcik, Katarzyna Gąsiorowska, Laura Kroma, Marta Kandulska, Nadia Antoniewicz, Nadia Jankun, Rozalia Mielec, Weronika Maślak i Zuzanna Pieprzyk.