
14 października 2009 roku w Szkole Podstawowej w Urbanowie odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej poświęconej Leonowi Neumannowi – pierwszemu polskiemu nauczycielowi i organizatorowi szkoły po II wojnie światowej. Wydarzenie, które miało miejsce w naszej bibliotece w czwartkowy wieczór 27 maja, było w pewnym sensie jego kontynuacją…
Leon Neumann – rodem z Opalenicy – nauczyciel i poeta – był postacią barwną i osobliwą. Oprócz wielu rozlicznych pasji pielęgnował także zamiłowanie do poetyckiego słowa.
Pisanie było jego wewnętrzną potrzebą. Pisanie, nie zaś wydawanie drukiem swoich impresji poetyckich. O ich publikowanie nie dbał zupełnie. Ocalała niewielka część jego wierszy. Zachowały się te, które ocaliły jego córki – Maria Szymańska, Ewa Bosiacka i przede wszystkim Wanda Neumann, którą można nazwać strażniczką dorobku literackiego jej ojca. Dzięki temu – 22 lata po śmierci autora – debiutancki tomik opalenickiego poety i nauczyciela Leona Neumanna (1912-1988) -wydany staraniem jego rodziny w naszej bibliotecznej oficynie- mógł ujrzeć światło dzienne.
Wśród gości czwartkowego promocyjnego spotkania znaleźli się: Burmistrz Nowego Tomyśla – Henryk Helwing, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego – Ewelina Szofer-Pajchrowska, członkowie sekcji emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego z przewodniczącym Henrykiem Stasińskim, Zygmunt Duda – regionalista, nieoceniony badacz przeszłości Ziemi Opalenickiej, a także rodzina Leona Neumanna z jego córką Wandą Neumann – urodzoną w Urbanowie, uznaną aktorkę i jej mężem, aktorem i dziennikarzem – Wiesławem Nowickim. Słowo wstępne o autorze wygłosił p. Zygmunt Duda. Najbardziej oczekiwanym punktem promocji były wiersze z tomiku poety czytane przez Wandę Neumann i Wiesława Nowickiego. W wiersze te wplotła się muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Witolda Lutosławskiego klasy fortepianu Aleksandry Walczak: Zuzanny Cywińskiej, Kacpra Łuczaka, Jakuba Ostapkowicza i Bartłomieja Skrzypińskiego. Promocji towarzyszyła prezentacja rysunków częstochowskiej malarki, rysowniczki, graficzki i ceramika Marty Kuberskiej-Sieczka, inspirowanych wierszami Leona Neumanna Poezją rysowane.Rok temu artystka zainteresowała się wierszami Leona Neumanna i postanowiła stworzyć cykl rysunków będących komentarzami do jego wierszy. Z niemal graficzną precyzją artystka ukazuje świat widziany oczami dziecka, gdzie zwykły wiatrak staje się symbolem ruchu, życia, potęgi przyrody i jednocześnie ciszy, oznaczającej kres wszystkiego, co materialne…Jej rysunki skłaniają do zadumy i przypominają, że żyjąc w zgiełku miasta, tracąc czujność na zjawiska natury i stare symbole naszej cywilizacji, umyka nam coś bardzo cennego – ludzka wrażliwość.