W sobotę, 13 września wokół naszej biblioteki już po raz czwarty panowało wielkie zamieszanie. Bibliotekarze i Biblioentuzjaści zaprosili na kolejną edycję wyjątkowej imprezy plenerowej – PRZYSTANEK: BIBLIOTEKA!
Uczestnicy imprezy chętnie wzięli udział w Wielodziedzinowym Konkursie Wiedzy i Umiejętności. Na pasjonatów muzyki, filmu, historii, sztuki, podróży, literatury, fotografii, zdrowia i sportu jak zwykle czekały gry, zabawy i konkursy z cennymi nagrodami. Wielogodzinny konkurs to połączenie rozrywki, wiedzy i umiejętności, który dowiódł, że nowotomyślanie lubią czytać książki i dobrze się przy tym bawić.
W tym roku można było się zmagać intelektualnie i fizycznie w ramach ośmiu Przystanków. Pierwszym z nich był SŁOWO I DŹWIĘK – muzyka z Izabelą Putz, Szymonem Kandulskim, Sebastianem Koberlingiem i Błażejem Herzogiem. Na chętnych czekały krzyżówki, quizy, obrazo i melodio-zgadywanki. Przy drugim Przystanku: SŁOWO I MYŚL – literatura Aleksandra Suwiczak, Aleksandra Tabaczyńska, Marzena Dach-Kolanko z uczniami Gimnazjum im. F. Szołdrskiego, Katarzyna Mrozik-Stefańska i Barbara Konieczna prowadziły kącik bajkowych tajemnic, literackie łamigłówki i krzyżówki z bohaterami. Na trzecim Przystanku: SŁOWO I ZDROWIE – zdrowa rodzina czekały Małgorzata Śnieguła, Anna Urbaniak, Lidia Dudek z uczniami z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im.dra Kazimierza Hołogi, Magdalena Kędzia-Kluj i Emilia Korek. Tutaj można było napełnić beczkę kapusty, rozpoznać kulinarne tytuły książek i dania literackie, ugotować zupę warzywną według przepisu Tuwima, rozpoznać zioła oraz dowiedzieć się, jak zdrowo i bezpiecznie żyć. Nad czwartym Przystankiem:SŁOWO I OBRAZ – sztuka pieczę sprawowali: Mirosława Kupiec, Edward Kupiec, Katarzyna Kudełka oraz Maja Mizera. Na uczestników czekał rowerowy rajd książkowy, ciekawe ilustracje oraz drewniane kompozycje i niezwykłe wycinanki. Kolejnym etapem przystankowej wędrówki był SŁOWO I PAMIĘĆ – historia nad którym czuwali: Eleonora Woźniczka, Grażyna Matuszak, Przemysław Mierzejewski, Małgorzata Mierzejewska, Krzysztof Jandy, Ryszard Ratajczak, Szymon Konieczny oraz harcerze z 19 DH „Buki” pod przewodnictwem Krystiana Dybka. Na przystanku tym rozpoznawano dawne zaułki Nowego Tomyśla, rozwiązać zagadki Oskara Kolberga i historyczne krzyżówki, a także odgadnąć autora słów, które zmieniły bieg historii. Kolejnym Przystankiem było SŁOWO I ŚWIAT – podróże , na którym Barbara Patora, Marzena Kortus, Eliza Bąblińska-Masztalerz i Jadwiga Zborała proponowały podróże z przewodnikiem, pytały o stolice znane i mnie znane oraz o smaki i aromaty świata. Dalej czekał Przystanek: SŁOWO I RUCH – sport , przy którym Renata Świtała, Aleksandra Kaczmarek wraz z harcerzami proponowali prawdziwe wyzwania – most tybetański, slalom na hulajnodze, rzuty lotkami do tarczy, kręgle, quiz sportowy i grę w skojarzenia. Ostatni Przystanek to: SŁOWO I KADR – film , gdzie Róża Mleczak, Marta Mleczak, Agnieszka Kroma i Jakub Skrzypczak sprawdzili czy uczestnicy potrafią odgadnąć melodie z muzyki filmowej, ocenić film po opakowaniu i rozpoznać sceny filmowe. Już po raz drugi swe stanowisko Między nami regałami udostępniły Elżbieta Zalewska, Mirosława Miarka i Aldona Szofer. Opowiadały o bibliotece, pomagały odnaleźć się na zdjęciach sprzed lat, proponowały pozowanie do zdjęć przy „odlotowej bibliotekarce” i rozdawały miłe upominki.
W ramach obchodów Roku Kolberga , stworzone zostało foto-atelier na ludowo , prowadzone przez Grażynę Matuszak i Milenę Leszczyńską. Wiele osób pozowało w polskich, ludowych strojach i otrzymało piękne zdjęcie na pamiątkę. Z myślą o Roku Kolberga Marcin Konieczka z Głupoń wraz z Mikołajem Zielińskim zaprosili na swoje stanowisko związane z ginącymi zawodami. Tam czekały na uczestników domowe syropy z mniszka lekarskiego, robinii akacjowej i czarnego bzu, które można było skosztować, a także woreczki z lawendą, suszone zioła i herbatki. Pan Marcin zaprezentował również własnoręcznie wytworzone narzędzia i dawne stroje, które wzbudzały wielkie zainteresowanie. Nieopodal Hanka Billert z Muzeum na Gościńcu pokazywała jak wykonać pacynki z naturalnych materiałów. W międzyczasie na bibliotecznym placu zawirowała para taneczna: Maria Roszkowska i Miłosz Winkler . Ich wykonanie takich tańców latynoamerykańskich jak: samba, rumba, passo doble i cha-cha wzbudziło zachwyt wśród uczestników Przystanku.
Jako, że impreza miała charakter rodzinnego pikniku pojawili się na niej policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu, którzy opowiedzieli o tym, jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia i jak bezpiecznie wracać do domu, nie tylko ze szkoły, ale również z zajęć dodatkowych, czy też różnego rodzaju imprez. Wśród atrakcji był także książkobus MEDIA RODZINA z licznymi animacjami i CAFE PRZYSTANEK z wypiekami bibliotekarek. Wieczorem wszyscy świetnie się bawili w rytm energetycznej muzyki Mademoiselle Carmel& The Zebras , a tuż po koncercie nastąpił kulminacyjny moment rozwiązania konkursu głównego i wręczenia nagród.
Nagrodę główną, rower ufundowany przez firmę Alkom Serwis Teleinformatyka Biurowa Henryk Wlekły wygrała Klaudia Stasik , II miejsce i tablet ufundowany przez firmę COMLAND zdobył Sławomir Kaczmarek . III miejsce i tablet ufundowany przez firmę Zborała, , J.R.B. Zborała wygrała Iga Jarocińska , a IV miejsce w postaci dysku zewnętrznego ufundowanego przez Wydział Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego zdobyła Aleksandra Stefańska .
W konkursie fotograficznym: Twarze biblioteki na najzabawniejsze zdjęcie bibliotekarza lub Biblioentuzjasty zdobyła Natalia Radwan , która odebrała aparat cyfrowy ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu . Trzy wyróżnienia zdobyły: Agnieszka Kulawiak , Iga Jarocińska i Jessica Suchota .
Wśród uczestników imprezy, którzy wzięli udział w plebiscytach: Jaka to książka? i Co czytają nowotomyślanie? również zostały rozlosowane nagrody, tym razem książkowe. Za podanie tytułu i krótkiej recenzji przeczytanej książki można było otrzymać nagrodę książkową ufundowana przez redakcję tygodnika Dzień Nowotomysko-Grodziski , a za dopasowanie rekwizytów do odpowiedniego tytułu książki pakiety filmowo-książkowe ufundowane przez naszą bibliotekę.
Imprezę z dużym wdziękiem poprowadzili: bibliotekarka Martyna Kimstacz i Biblioentuzjasta Rafał Putz , a stoisko organizatorskie sprawnie funkcjonowało dzięki Danucie Łebkowskiej i Marii Pigli.
Impreza pod hasłem: Przystanek: Biblioteka! po raz kolejny udowodniła, że wśród nowotomyślan i jest wielu lubiących czytać książki, dobrą zabawę, a wszystko to połączone z wysiłkiem intelektualnym. Do zobaczenia za rok!
Sponsorami imprezy byli:
Alkom Serwis Teleinformatyka Biurowa Henryk Wlekły, COMLAND Komputery, Firma Zborała, J.R.B. Zborała, Wydział Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego, Wydział Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy Polskich, Hotel Atrium, Hotel-Restauracja Kopernik, Dyrektor Wielkopolskiej Izby Rolniczej, restauracja Sandra, SM TOP-TOMYŚL, Drukarnia Kazimierz, Kwiaciarnia Miniaturka, MIK Piosik, NDH Pawelec, Sklep u Kuby, Firma Koberling, Foto-Gabi pracownia Fotograficzna, Aesculap B.Braun, Zdzich Połącarz, Ryszard Pozdrowicz.
Partnerzy imprezy:
Gminna Koalicja na rzecz Rozwoju Bibliotek, Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Niezależne Forum Nowego Tomyśla, Drukarnia „Kazimierz”, zespół „Karawana Eskimosów”.
Patronat medialny sprawowali: Głos Wielkopolski, Dzień Nowotomysko-Grodziski, nowytomysl.naszemiasto.pl, goniec.tv, Nowiny Lokalne, PNT.INFO.PL