
Z myślą o pasjonatach dobrego kina, ceniących twórczość ambitnych reżyserów, lubiących nie tylko oglądać niebanalne filmy, ale i o nich rozmawiać, w naszej bibliotece powstał Dyskusyjny Klub Filmowy 16. Pierwsze spotkanie odbyło się 22 lutego.
Moderatorem spotkania był Rafał Putz – nauczyciel Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu, a także kompozytor, autor tekstów i wokalista poetycko-rockowego zespołu Karawana Eskimosów, prywatnie również zapalony kinoman. Film, który zaprezentował to fabularyzowany dokument, zrealizowany w ośrodku dla osób z upośledzeniem umysłowym w Kozicach Dolnych – Nienormalni. To wzruszająca opowieść o dzieciach specjalnej troski. Reżyser Jacek Bławut poświęcił na jego realizację dwa lata. W jednym z domów opieki zgromadził upośledzone umysłowo dzieci i powierzył im zagranie samych siebie. Fabuła jest dosyć prosta – do ośrodka przybywa nowy nauczyciel muzyki. Będzie tu tylko przez miesiąc i w tym czasie ma nauczyć wychowanków elementów rytmiki i podstaw grania na różnych instrumentach. Poznaje swoich uczniów – Kozę, który taką właśnie rolę gra w przygotowywanym przedstawieniu, Tomka-perkusistę, który chce być Dempseyem z popularnego serialu, Okularnika-mandolinistę, który nie rozstaje się ze swoim instrumentem, Eleganta, który na każde wspomnienie matki silnie się wzrusza, Gimnastyczkę mozolnie przygotowującą się do olimpiady, Obrażalską, która nie może “odnaleźć się” na żadnym z instrumentów i Ewkę-kelnerkę budzącą postrach w stołówce. Początkowo nauczycielowi nic się nie udaje, jednak stopniowo zaczyna rozumieć swoich uczniów i akceptować ich odmienność. Także dzieci, z natury nieufne i zamknięte w sobie, odkrywają się przed nim i przed sobą całkowicie. “Oni nie mogą całe życie przemykać się bocznymi bramami” – powiedział na premierze o bohaterach swego filmu Jacek Bławut. I zadedykował Nienormalnych rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych.
Po projekcji moderator poprowadził dyskusję nie tylko wokół samej tematyki, która wzbudziła wiele emocji, ale również gry aktorskiej i osobistych odczuć. Ważne jest, że prowadzący szanował zdanie innych, często rozbieżne i pozwalał na swobodne wyrażanie własnych opinii, zawsze kierując dyskusję na odpowiednie tory. – Nasze spotkanie potwierdziło, że istotą sukcesu DKF-u jest nie tylko film, ale również osoba prowadząca. Bardzo nam zależy na prezentowaniu filmów o wysokich walorach artystycznych i poznawczych. Planujemy również miłe niespodzianki dla członków klubu i nie tylko. Pierwszą z nich będzie spotkanie z wybitnym reżyserem Krzysztofem Zanussim, już w najbliższy poniedziałek 14 marca, o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.