
21 kwietnia w naszej bibliotece odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu Fundacja Stocznia Wzajemnia. Było to wydarzenie otwierające cykl Kręgu Spotkań Wzajemni – inicjatywy, która odpowiada na rosnącą potrzebę bliskości, rozmowy i wzajemnego wsparcia w codziennym życiu.
Spotkanie miało wyjątkowy, poruszający charakter. Rozmowy toczyły się wokół sentymentalnych podróży – zarówno tych dosłownych, jak i tych w głąb siebie. Uczestniczki dzieliły się wspomnieniami, opowiadały o tym, z czego są dumne i co daje im poczucie szczęścia. Pojawiały się historie o zaczynaniu od zera i odwadze, by iść własną drogą, o sile kobiet, o znaczeniu korzeni i tradycji, które nas kształtują. Nie zabrakło też bardzo osobistych refleksji – o czasie dla siebie, o rozwoju, o codziennych czynnościach, które potrafią przynieść ukojenie i uwolnić myśli, nawet tak prostych jak praca fizyczna.
Projekt „Wzajemnia” opiera się właśnie na takich spotkaniach – szczerych, uważnych i budujących. Jego ideą jest tworzenie przestrzeni, w której można być sobą, dzielić się doświadczeniem i czerpać siłę z obecności innych. W świecie pełnym pośpiechu i napięć takie chwile zatrzymania stają się szczególnie cenne.
Misją Fundacja Stocznia jest wzmacnianie relacji społecznych i wspieranie oddolnych inicjatyw, które budują wspólnotę oraz poczucie sprawczości. „Wzajemnia” jest jednym z projektów realizujących tę ideę w praktyce – poprzez proste, ale znaczące spotkania ludzi.
Pięknym przykładem podobnych działań jest Wolny Jazdów w Warszawie – społeczność warszawskiego osiedla drewnianych domków fińskich, prowadząca ogólnodostępne działania społeczne, kulturalne, edukacyjne i artystyczne. To miejsce pokazuje, jak dzięki zaangażowaniu ludzi można tworzyć żywą, wspierającą się wspólnotę, otwartą na potrzeby innych.
Nowotomyska biblioteka jest częścią tej rosnącej sieci miejsc, w których można się spotkać, zatrzymać i poczuć, że nie jest się samemu. Koordynatorką projektu jest Izabela Putz.
Kolejne spotkanie Kręgu Spotkań Wzajemni odbędzie się 12 maja o godz. 17:00. Już dziś zapraszamy rozmowę przy kawie i kolejne wspólne historie. 🫶