
Jak dać nowe życie przedmiotom, które wydają nam się już bezużyteczne? Jak wydobyć z nich duszę i sprawić, aby zamieniły się w gustowne dekoracje? Tego dowiedzieli się w czwartek, 18 października uczestnicy warsztatów w naszym Klubie Rękodzieła “Fantazja”, które prowadziła Agnieszka Jęcz.
Zajęcia upcyklingu połączone z grafiką artystyczną były zachętą do twórczych poszukiwań, eksperymentów z różnymi materiałami i narzędziami, do odkrywania nowych obszarów świata grafiki w połączeniu z upcyklingiem. Warsztaty były rodzajem przekazu dotyczącego podstawowych zasad rządzących grafiką, procesem tworzenia matrycy i wykonywania odbitek. Umożliwiło to uczestnikom spotkania realizację własnych użytkowych prac graficznych, takich jak choćby dekoracje ścienne czy tkanina artystyczna.
Upcykling to pewna perspektywa postawy proekologicznej. Mówi się o nim jako recyklingu 2.0, choć też niekiedy żartobliwie wskazuje się, że największymi upcyklerkami są nasze babcie. W upcyklingu duże znaczenie ma aspekt wewnętrznej postawy – i tego jak człowiek postrzega atrakcyjność produktu czy przedmiotu. Zjawisko jest dobrze znane w sztuce – kojarzy się je na przykład z Marcelem Duchampem i jego ikonicznymi projektami readymade. Za przykład upcyklingu może posłużyć technika tworzenia kolaży, rzeźb czy pomysły związane z kulturą streetartu – na przykład wielkie rzeźby zwierząt tworzone ze śmieci przez Artura Bordalo. Upcykling w bardziej praktycznym wydaniu jest szeroko rozpowszechniony w krajach trzeciego świata. To, co można by uznać za odpadki, jest wykorzystywane do konstrukcji domów, zabawek, odzieży czy narzędzi. Na przykład stare opony bywają wykorzystywane do wytwarzania obuwia lub ogrodzeń. To sposób na wyzwolenie kreatywności przy jednoczesnym dbaniu o środowisko.