
W dniach 24-30 marca zorganizowano w Polsce już po raz czwarty
Tydzień z Internetem.
Tydzień z Internetem (Get Online Week) to coroczna ogólnoeuropejska kampania, mająca na celu zachęcenie jak największej liczby osób do korzystania z Internetu. Działania w ramach kampanii polegają na organizowaniu w miejscach oferujących publiczny dostęp do Internetu spotkań mających pokazać ciekawe i praktyczne możliwości wykorzystania różnorodnych zasobów i zastosowań nowych technologii. Na szczeblu europejskim Tydzień z Internetem koordynuje sieć organizacji Telecentre Europe. Inicjatywę tę aktywnie wspiera Neelie Kroes, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i Komisarz Unii ds. Agendy Cyfrowej. Koordynatorem krajowym kampanii w Polsce jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Kampanię honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski.
W poniedziałek, 24 marca, w Pałacu Prezydenckim została uroczyście zainaugurowana kampania Tydzień z Internetem. W rozpoczęciu wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta RP, Jacek Michałowski oraz Minister Administracji i Cyfryzacji, Michał Boni. Inauguracji kampanii towarzyszyła dyskusja o roli Internetu w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, w której głos zabrał m.in. Doradca Prezydenta RP, Krzysztof Król.
Na spotkaniu obecna była również koordynatorka akcji w naszej bibliotece –
Róża Mleczak.
W naszej bibliotece od 24 do 27 marca działał Biblioteczny Punkt Wsparcia Seniora.W tym czasie odwiedzający bibliotekę seniorzy mogli obalić stereotyp, że komputer i Internet to narzędzia służące jedynie ludziom młodym. Często wydaje się nam, że nowe technologie zarezerwowane są jedynie dla ludzi młodych, błyskotliwych, szybko reagujących na wszelkie nowinki. Tymczasem okazuje się, że w wirtualnej rzeczywistości równie dobrze mogą odnajdywać się seniorzy – korzystający z BPWS są tego najlepszym przykładem.
Seniorzy, którzy przybyli do biblioteki bardzo entuzjastycznie i z dużą ciekawością podeszli do odkrycia zagadnień związanych z obsługą komputera i tajników surfowania w sieci. Dzięki krótkim pokazom, kursom i szkoleniom, nauczyli się podstaw obsługi komputera, pracy z edytorem tekstu a także możliwości wykorzystania Internetu.
Dzięki takim inicjatywom seniorzy naocznie przekonują się, że komputer i Internet stworzone są również do ich użytku – wszak Internet jest na tyle rozbudowaną siecią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – wiedzę, umiejętności, rozrywkę, możliwość kontaktu z innymi – bez względu na to, czy będzie to piętnasto-, pięćdziesięcio- czy siedemdziesięciopięciolatek.