W tym roku ogólnopolskie obchody Tygodnia Bibliotek przebiegały pod hasłem „Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy”. W dniach od 7 do 14 maja nasza książnica zaproponowała,, nie tylko czytelnikom i stałym bywalcom naszych imprez, udział w szeregu wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. Starannie przygotowany program cieszył się dużym zainteresowaniem i z pewnością z tak różnorodnej oferty każdy mógł wybrać coś dla siebie.
W bibliotecznej galerii
Tegoroczny Tydzień Bibliotek został zainaugurowany 7 maja otwarciem wystawy malarstwa olejnego Poszukiwania. Bohaterem wieczoru był Sławomir Dominczak – poznaniak rodem, a z wyboru, od 2007r., mieszkaniec urokliwych okolic Starego Tomyśla.
Sławomir Dominczak to człowiek o rozlicznych pasjach: muzykuje, nurkuje, a przede wszystkim maluje. To właśnie ta ostatnia pasja skupiła w bibliotecznej galerii miłośników wysmakowanej sztuki, szerokie grono rodziny i przyjaciół artysty. Artysta umyślnie nie zatytułował żadnego z prezentowanych obrazów i dzięki temu poszukiwaniem był nie tylko sam tytuł wystawy, ale stał się nim również jej odbiór. Z pewnością warto obejrzeć tę wystawę, bo każdy obraz jest zaczątkiem innej historii i zachęca do jej zgłębienia, a od zwiedzających, ich wyobraźni, umiejętności interpretacji i również temperamentu zależy to, czy uda się zobaczyć więcej. Oprawa muzyczna piątkowego wernisażu doskonale wkomponowała się w sztukę Sławomira Dominczaka, a zapewnili ją młodzi muzycy, nowotomyscy gimnazjaliści: Szymon Kozłowski, Przemysław Foks i Jakub Ostapkowicz, którzy porwali zwiedzających w świat przepięknych, nieśmiertelnych standardów jazzowych.
I Na cygańską nutę
W poniedziałkowy wieczór 10 maja w ogniste, cygańskie klimaty wprowadziła biblioteczną publiczność tancerka Rada Żivković ze Szczecina, która swoim pokazem przybliżyła tę radosną, żywiołową i bogatą kulturę.
Rada Żivković jest absolwentką Szkoły Baletowej w Szczecinie i Heidelbergu (Niemcy). Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku lat sześciu. Uczyła się tańca klasycznego, ludowego i rytmiki. Po ukończeniu szkoły baletowej, naukę kontynuowała w szkole klasycznego tańca indyjskiego w Heidelbergu, Berlinie i Indiach.Od wielu lat prowadzi zajęcia klasycznego tańca indyjskiego w całej Europie. Oprócz klasycznej formy tańca indyjskiego specjalizuje się również w tzw. tańcu filmowym oraz w tańcu cygańskim, do którego zamiłowanie ma we krwi. Tańczyła w Cygańskim Teatrze Muzycznym “TERNO” , była solistką i tancerką w zespole “Don Wasyl i Cygańskie Gwiazdy”. Wystąpiła na wielu międzynarodowych festiwalach kultury i muzyki Romów – w Gorzowie Wlkp. i Ciechocinku, w programach TVP oraz kilku filmach.
Tańce cygańskie były tańczone w czasach taborów przy ognisku, przy okazji spotkań rodzinnych i uroczystości. Obrazują one liczne inspiracje z miejsc, w których żyli Cyganie, włączając lokalne tradycje do swojego kręgu kulturowego. Cechą charakterystyczną tańca cygańskiego jest jego elastyczność pozwalająca na improwizacje, co odzwierciedla wolny tryb życia Cyganów. Stary taniec taborowy charakteryzuje się krokiem damskim, w którym ważnym elementem stylizacji jest falowanie szerokiej spódnicy. Nie tylko ten – zaprezentowany przez Radę Żivković – żywiołowy taniec wywołał burzę oklasków, bardzo podobały się też tańce zaprezentowane w drugiej części wieczoru, tym razem te inspirowane korzeniami Romów, czyli Indiami. Rada Żivković swój bajecznie kolorowy pokaz wzbogaciła opowieścią o Romach, ich pochodzeniu, obyczajach i wspaniałej kulturze. Wspomniała też swoją ukochaną cygańską poetkę – Papuszę, która przez większość życia mieszkała w Gorzowie Wielkopolskim,gdy na dobre zatrzymał się jej romski tabor. Piękna, kobieca poezja Papuszy, którą Rada czytała w języku romskim, a następnie również w tłumaczeniu polskim wprowadziła w klimat cygańskiej duszy.
Majówka z książką
Pod piracką banderą, czyli morskie opowieści – to hasło towarzyszące tegorocznej Majówce z Książką, po raz ósmy organizowanej przez Oddział dla Dzieci nowotomyskiej biblioteki.
11 maja salę widowiskową NOK-u zapełniły dzieci z nowotomyskich szkół i przedszkoli. Przebrane w barwne stroje, rodem z morskich podań i opowieści z chęcią uczestniczyły w przygotowanych na ten dzień atrakcjach. Zabawa rozpoczęła się od zaprezentowania przez poszczególne grupy uczniów i przedszkolaków pomysłowych przebrań nawiązujących do tematu przewodniego Majówki. Za najoryginalniejsze stroje zostały wręczone nagrody książkowe autorstwa zaproszonych gości. Dzieci brały udział w różnych konkurencjach, m. in. odpowiadały na pytania sprawdzające ich wiedzę o morskim świecie przedstawianym w znanych bajkach i opowiadaniach. Zwycięzcy każdej z konkurencji zostali oficjalnie pasowani na piratów: Na złote monety, srebrne klejnoty i wszystkie diamenty świata, pasuję Cię na pirata. Majowe święto książki uświetnił występ teatru Krokodyl z Poznania, który zaprezentował przedstawienie pod tytułem Morskie opowieści. Na specjalnie przygotowanych stoiskach w holu Nowotomyskiego Ośrodka Kultury można było zakupić barwne książeczki autorki Mirosławy Woźnej oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez ilustratorkę Elżbietę Krygowską-Butlewską. Tuż obok, w magicznym namiocie, długa kolejka chętnych oczekiwała na oryginalny piracki makijaż, bez którego mało który uczestnik majówki powrócił do swojej szkoły lub przedszkola. Zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń były żywiołowe występy grup tanecznych działających w Nowotomyskim Ośrodku Kultury.
Wspaniałe podróże z Tadeuszem Chudeckim
Gościem specjalnym Tygodnia Bibliotek i jednocześnie niespodzianką w Klubie Miłośników Podróży Przez Kontynenty był aktor i podróżnik – Tadeusz Chudecki. Podczas spotkania z nowotomyskimi miłośnikami podróży, które miało miejsce we wtorek 11 maja, podzielił się informacjami o tym, jak zorganizować ciekawą podróż za jedyne 100 euro. Pan Tadeusz okazał się bardzo sympatycznym, ciepłym i otwartym człowiekiem. Bardzo szybko nawiązał kontakt z publicznością i z pewnością zachęcił do nieco innej, zdecydowanie tańszej formy podróżowania. Tadeusz Chudecki w każdej wolnej chwili przemierza stary kontynent w poszukiwaniu miejsc niezwykłych. Odwiedził już mnóstwo znanych i mniej znanych zakątków Europy i, jak twierdzi, wcale nie trzeba być milionerem, aby tego dokonać. W swojej książce Wspaniałe podróże na każdą kieszeń, czyli Europa za 100 EURO w nader barwny sposób przedstawia wybrane kraje naszego kontynentu. To przewodnik, w którym opisy przeplatają się z wątkami wspomnieniowymi, anegdotami i praktycznymi informacjami oraz fascynującymi fotografiami. Książka zawiera 30 tras wycieczkowych po najciekawszych miejscach: miastach, ich zabytkach i muzeach, magicznych zakątkach i urzekających krajobrazach. Pomocne w zorganizowaniu podróży będą liczne, zawarte w książce praktyczne wskazówki: jak przygotować się do wyjazdu, jak zaplanować budżet wyprawy, jaki środek lokomocji wybrać i o jakiej porze roku najlepiej pojechać. O tym wszystkim Tadeusz Chudecki opowiedział bibliotecznym gościom, a jego książki sprzedawały się niczym świeże bułeczki. Druga część spotkania miała miejsce tradycyjnie w czytelni biblioteki, gdzie przy słodkim poczęstunku można było porozmawiać z panem Tadeuszem i uzyskać jego autograf. Nie brakowało również chętnych do sfotografowania się ze znaną, medialną postacią – z kochanym Heniem z ulubionego serialu.
Z Kabaretu Starszych Panów
Kabaret Starszych Panów – kabaret autorski dwójki wybitnych twórców rozrywki telewizyjnej lat 50. i 60. XX wieku, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. W ich programach nadawanych w latach 1958-1966 występowała śmietanka aktorska owych czasów, m.in. : Wiesław Gołas, Edward Dziewoński, Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Krystyna Sienkiewicz, a wśród nich niezapomniana, zawsze dumna, piękna i pełna energii Kalina Jędrusik. To właśnie piosenki z Kabaretu Starszych Panów i Kaliny Jędrusik królowały w czwartkowy wieczór 13 maja w nowotomyskiej bibliotece. Z talentami tamtych lat spróbowali się zmierzyć– i to z dużym powodzeniem – Beata Adamska /śpiew/, Jacek Skowroński /pianino/ i Wojtek Winiarski /gitara/, którzy nie pierwszy raz swym muzycznym kunsztem zachwycili naszą publiczność. Na czwartkowym koncercie zabrzmiały największe przeboje Kaliny Jędrusik: O Romeo i Bo we mnie jest seks. Beata Adamska przypomniała publiczności również piosenki innych osobliwości polskiej sceny tamtych lat: Sławę Przybylską i jej cudne Kasztany, pełną życia Irenę Kwiatkowską w piosence Tango Kat , charyzmatyczną Ewę Demarczyk i jej Rebekę, Renę Rolską w zmysłowej piosence Nie oczekuję dziś nikogo oraz przedwcześnie zmarłą Ludmiłę Jakubczak i jej romantyczne Wakacje z deszczem. Nie zabrakło też tak klimatycznych utworów jak: Miłość w Portofino, Alabama, Nie pożałuje pan czy Widzisz mała. Burza złocistych loków, piękny uśmiech, wyrazista sceniczna osobowość, prezentowany repertuar i wspaniali akompaniatorzy – wszystko to złożyło się na sukces czwartkowego wieczoru. I choć czasy świetności Kabaretu Starszych Panów to szary, obwarowany licznymi zakazami PRL, piosenki które śpiewała w tym czasie m.in. Kalina Jędrusik po dziś dzień zachwycają swym urokiem, brzmieniem i niezwykłą wrażliwością. Cały koncert został tak pomyślany, aby jak najpełniej oddać nastrój tamtego muzycznego świata, który tak naprawdę nigdy nie odszedł do lamusa, a utwory te do dnia dzisiejszego rozczulają, cieszą i bawią. Nowotomyska publiczność była oczarowana i nie pozwoliła artystom zbyt szybko opuścić sceny, nie obyło się rzecz jasna bez bisów i burzy oklasków.
VII Powiatowe Forum Bibliotekarzy
W piątek, 14 maja w naszej bibliotece spotkali się bibliotekarze z całego powiatu na VII. już Powiatowym Forum Bibliotekarzy. Forum otworzyła dyrektor – Lucyna Kończal-Gnap, która w swojej prezentacji zaprezentowała wszystkie placówki biblioteczne w powiecie nowotomyskim: od biblioteki powiatowej, poprzez miejsko-gminne, gminne, aż po punkty biblioteczne. W dalszej części dnia miały miejsce uroczystości z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, w których uczestniczyli także włodarze powiatu nowotomyskiego i poszczególnych jego gmin. Tradycyjnie już przedstawiciele władz samorządowych złożyli życzenia wszystkim bibliotekarzom, składając wiązanki kwiatów na ręce dyrektorów poszczególnych placówek. Piątkowe uroczystości były również okazją do podsumowania dorobku nowotomyskiego środowiska bibliotekarskiego w minionym roku i uczczenia przypadających w bieżącym roku bibliotekarskich jubileuszy. 20. lecie pracy zawodowej obchodziły: Aleksandra Suwiczak – starszy kustosz oraz Danuta Karbowska – pracownik obsługi. Po uroczystościach oficjalnych bibliotekarze uczestniczyli w warsztatach z zakresu tworzenia wizerunku bibliotekarza pt. Wykreuj siebie, które poprowadziła stylistka Małgorzata Broniszewska. Zwieńczeniem bibliotekarskiego święta był koncert piosenek Aleksandry Walczak, która zadedykowała bibliotekarzom piękną muzyczną dedykację.