
Po wakacyjnej przerwie kontynuujemy nasz projekt skierowany do młodzieży nowotomyskich szkół ponadgimnazjalnych pod nazwą Kulturowy zawrót głowy.
W poniedziałkowe przedpołudnie gościem pierwszego powakacyjnego spotkania był Michał Novy Matuszyński z Poznania, który z wielką pasją wprowadził licznie zebranych w tajniki sztuki ulicy, zwanej street artem. Przedstawił on tę dziedzinę sztuki jako zmagania twórcze, rozwijające się w przestrzeni publicznej, jako działania z założenia niekomercyjne, wkraczające w przestrzeń miejską, oddziałujące najczęściej na zmysł wzroku. Te plastyczne przedstawienia, często dowcipne i na pograniczu prawa (bo niesterowane przez władzę), inicjowane indywidualnie przez różnych twórców lub grupy artystyczne, nasz gość zaprezentował za pomocą niezliczonej ilości zdjęć. Zwrócił też uwagę, że street art często odcina się od tradycyjnego graffiti. Znany amerykański miejski twórca – John Fekner określa street art wręcz jako te działania artystyczne, które na ulicy nie są graffiti. Są to zatem wszelkie wlepki, obrazki szablonowe, plakaty a nawet instalacje i serigrafie, które często współgrają z istniejącym naturalnym podobraziem.
Przypomnijmy, że rolą tych cyklicznych, niekonwencjonalnych spotkań pod hasłem Kulturowy zawrót głowy, zainicjowanych w marcu 2012 r. przez koordynatorkę projektu Izę Putz, jest przybliżenie młodym ludziom różnych obszarów otaczającej ich zewsząd kultury. Ich celem jest m.in. przygotowanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, rozwijanie wrażliwości estetycznej, kształtowanie umiejętności refleksyjnej i krytycznej oceny zjawisk w kulturze i sztuce, wzbudzanie poczucia tożsamości z kulturą własnego regionu i kraju, integracja młodzieży ze środowiskiem artystycznym oraz jej aktywizacja w zakresie artystycznego wyrażania siebie. Do tej pory odbyło się pięć różnorodnych spotkań. Przypomnijmy, że gościem pierwszego z nich był Łukasz Ludwiczak ze szkoły tańca Dance Center z Poznania, wielokrotny mistrz Polski w hip-hopie, reprezentant Polski w mistrzostwach świata i Europy. Następnie w świat muzyki i elektroniki wprowadzili: Krzysztof Kowalewski, Janek Adamczewski i Bartek Kucz, którzy zaprezentowali swe instrumenty w ich czysto brzmiącej postaci, ukazując przy tym różne techniki gry. Do dzisiejszego dnia młodzież jest pod wrażeniem majowego spotkania autorskiego z pisarzami zbuntowanymi: Sarą Antczak, Dariuszem Papieżem i Piotrem Stróżyńskim, związanymi z wydawnictwem jirafa roja. Spotkanie było nietypowe, bo połączone z dźwiękami muzyki punkowej w wykonaniu znanego w środowisku Grzegorza Kmity Patyczaka, który ze swoim zespołem Brudne Dzieci Sida wystąpił na tegorocznym Festiwalu Jarocin. Gościem czerwcowego, niemalże warsztatowego spotkania był malarz, witrażysta i tatuażysta Sławomir Domińczak – właściciel studia tatuażu NT.