
W piątek, 10 lutego, w naszej bibliotece miało miejsce kolejne – drugie – spotkanie z cyklu W świecie czarnych płyt. Tym razem miłośnicy muzyki zapisanej na winylowym krążku mieli okazję wysłuchać fragmentów płyt z polską muzyką reggae z kolekcji Leszka Kiersztana. Gość II edycji winylowych spotkań (zainicjowanych przez Niezależne Forum Nowego Tomyśla) pochodzi z Grońska i jest organizatorem wielu wydarzeń muzycznych i kulturalnych w swojej Pizzerii Filmowej we Lwówku.
Zanim gość opowiedział o rozwoju muzyki reggae w Polsce i zaprezentował najciekawsze ze swoich muzycznych zbiorów, bibliotekarka Sylwia Kupiec w prezentacji pod tytułem O reggae w kilku słowach przypomniała melomanom podstawowe pojęcia związane z reggae. Atmosfery dopełniał wystrój sali w postaci zabytkowych gramofonów, płyt i pocztówek dźwiękowych.
Leszek Kiersztan zaskoczył większość zebranych informacją, że początki polskiego reggae związane są z zespołem Alibabki, a w piosenkach Maanamu i Zdzisławy Sośnickiej pojawiają się również rytmy muzyki afrykańskich korzeni. Oprócz zaskakujących tropów muzycznych pojawiły się oczywiste, czyli nagrania zespołów Izrael, Gedeon Jerubaal, Bakszysz, Daab, Vavamuffin czy R.A.P. Prezentacjom utworów, tak jak podczas pierwszego spotkania z winylami towarzyszyła też prezentacja oryginalnych okładek, powiększonych dodatkowo za pomocą rzutnika. Gość opowiedział także o reggae’owym rynku muzycznym oraz festiwalach reggae w Polsce.
Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, nie zabrakło okazji do rozmów o muzyce, oglądania starych gramofonów i płyt ze zbioru gościa i biblioteki. Jako, że formuła spotkań jest otwarta zapraszamy wszystkich, którzy posiadają zbiory nagrań swojej ulubionej muzyki na płytach winylowych do ich prezentowania w bibliotece.