
Prawie dokładnie dwa lata temu (15 kwietnia 2013 r.) biblioteczna Galeria na Piętrze po raz pierwszy gościła poznańską artystkę – Marię Gostyllę – Pachucką, bohaterkę wernisażu, który odbył się we wtorkowy wieczór, 5. kwietnia. Na ekspozycję sprzed dwóch lat złożyły się gobeliny prezentujące w większości wizerunki i ikony Madonny, Chrystusa, świętych oraz przedstawienia gotyckich okien witrażowych i roślinności. Pani Maria przywiozła także ze sobą kwietne akwarele. W ramach kolejnej wystawy niezwykle skromnej, wrażliwej, utalentowanej i wszechstronnej artystki – rysowniczki, akwarelistki, tkaczki i pianistki, z niemałym stażem twórczym (dyplom na Wrocławskiej ASP uzyskała w 1960 roku!), mamy okazję podziwiać jej prace zainspirowane wizytą w jednej z najstarszych na świecie galerii – francuskiej grocie Lascaux, ozdobionej 150 malowidłami i tysiącem pięciuset znakami, wykonanymi ponad 17 tysięcy lat temu. Plastyczka zafascynowana prehistorycznymi dziełami stworzyła ich własną wizję, w najbliższej sobie technice, nadając cyklowi swoich prac tytuł: „Skarby groty Lascaux”. Należąca od lat artystycznej grupy tkaczek francuskich „Fil en Main”, mająca na swoim koncie ponad 150 wystaw w kraju i za granicą twórczyni barwnych i bardzo ekspresyjnych w wyrazie gobelinów i tę ekspozycję może uznać za niezwykle udaną. Wizerunki byków, jeleni, bizonów, reniferów czy koni, które powstawały na skałach jako ilustracja obrzędów magicznych czy element rytuałów, artystka przeniosła na grunt sztuki współczesnej, wyjątkowej przez formę gobelinu. O tej fascynacji, o sztuce przeniesienia malowideł na tkaninę artystyczną, i w ogóle o sztuce tkackiej, chętnie opowiedziała uczestnikom wernisażu.
Pani Maria nie była jednak jego jedynym gościem – przywiozła ze sobą dwie inne artystki – Annę Budel i Elżbietę Spychałę, które wystąpiły z recitalem złożonym z utworów Grażyny Bacewicz i Henryka Wieniawskiego. Należy dodać, że właśnie z tym repertuarem, za niespełna dwa tygodnie p. Anna – uczennica II klasy poznańskiej szkoły muzycznej II stopnia, wystąpi na dwóch konkursach skrzypcowych: ogólnopolskim w Kielcach i międzynarodowym w Cieszynie. Wykonanie było przepiękne, więc trzymamy kciuki za młodą skrzypaczkę.
Zgodnie z zainicjowanym przez jednego z gości naszej galerii miłym zwyczajem obdarowywania wybranego uczestnika wernisażu pracą goszczącego u nas artysty, również tym razem wylosowałyśmy nazwisko jednej osoby, która otrzymała piękną akwarelę pani Marii. Tym szczęśliwcem, ku wielkiej radości swojej i zebranych, okazał się były, wieloletni burmistrz Nowego Tomyśla – Henryk Helwing. Po oficjalnościach tradycyjnie przyszedł czas na kuluarowe i przemiłe rozmowy z panią Marią Gostyllą – Pachucką i podziwianie prac, jakie złożyły się na ekspozycję goszczącą u nas do 22 kwietnia, do której zwiedzania serdecznie zapraszamy.