Czy można stworzyć przepis na szczęście? A jakże! Z takim wyzwaniem zmierzyli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz w Borui Kościelnej, którzy 8 maja spotkali się z pisarką Roksaną Jędrzejewską Wróbel.
Autorka odwiedziła Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Nowym Tomyślu w ramach projektu „A właśnie, że baśnie!” i zaprezentowała swoje książki z serii: „Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane”. Jest to wyjątkowy zbiór opowieści, który ma na celu dodać młodym czytelnikom skrzydeł i wiary w siebie. Ich przewodnim motywem jest poszukiwanie szczęścia we współczesnym świecie, mimo iż ich pierwowzorem są dawne, zapomniane baśnie ludowe. Serię tworzą następujące tytuły:, „Szklana Góra”, „Dziwożona”, „Woda żywa”, „Żelazne trzewiczki”, „Kije samobije”, „Śpiący rycerze”, „Kwiat paproci” i to właśnie temu ostatniemu tytułowi autorka poświęciła najwięcej uwagi podczas spotkania. Przeczytała uczniom fragmenty książki, w których główna bohaterka zastanawia się, jaki sekret posiedli zawsze promiennie uśmiechnięci ludzie, których ogląda w social mediach na swoim smartfonie. Ciąg następujących po sobie wydarzeń doprowadza ją do ważnej refleksji, że szczęście zależy od nas samych, od naszych decyzji i wyborów. Dla wzmocnienia tej tezy, uczniowie zostali zachęceni do zastanowienia się, co ich samych prawdziwie uszczęśliwia. Bardzo krzepiące okazało się to, że w stworzonym przez nich przepisie na szczęście nie pojawiły się żadne aplikacje, gry, czy kwestie związane z wyglądem. Znalazły się w nim za to m.in.: zabawa, przyjaciele, zwierzęta, wycieczki, miłość rodziców…
Projekt „A właśnie, że baśnie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.