
W czwartek, 29 stycznia miłośnicy muzyki rosyjskiej licznie przybyli do naszej biblioteki na kolejny koncert z cyklu: Czwartkowych wieczorów literacko-muzycznych. Tym razem w świat pięknych romansów rosyjskich zaprosił zespół ANTON MICHAIŁOW TRIO w międzynarodowym, rosyjsko- ukraińsko-polskim składzie: Anton Michaiłow – śpiew, Andrij Melnyk – akordon i Paweł Głowacki – kontrabas.
Publiczność była oczarowana zarówno wysokim kunsztem wykonania, jak również doborem repertuaru. Niesamowita chemia i energia na scenie, wspaniałe współbrzmienie niezwykłego głosu, akordeonu i kontrabasu sprawiło, ze w każdej cząstce publiczności zaśpiewała słowiańska dusza. Tym bardziej, że tego wieczoru nie zabrakło największych hitów, doskonale znanych polskiej publiczności:…W koncercie m.in. tak dobrze znane polskiej publiczności utwory jak: Oczy Czarne, Wołga ,Wołga, czy Podmoskiewskie wieczory.
Nasza publiczność została porwana przez wykonawców do wspólnego śpiewu. Bisy i owacje na stojąco były dowodem na to, że program trafił w punkt i zaspokoił artystyczne pragnienia nowotomyślan. Menadżerka Ewa Wodzyńska słowem wprowadzała do kolejnych utworów, tłumacząc ich przekaz.
Warto przybliżyć sylwetki artystów: Anton Michaiłow – wokal (Rosja) absolwent Konserwatorium Muzycznego w Swierdłowsku, współpracował jako solista z różnymi instytucjami muzycznymi, m.in. z Teatrem Muzycznym w Rostowie nad Donem oraz Filharmonią Tumeńską. W ostatnich latach rozwija się jego kariera solowa, w jego repertuarze znajdują się romanse rosyjskie, pieśni ludowe oraz arie operowe. Koncertuje m.in. w Rosji, Polsce, Francji, Puerto Rico, Finlandii, Estonii, Włoszech. Porywający temperament zestawiony z niezwykłym głosem śpiewaka sprawia, że każdy koncert jest nie tylko głębokim przeżyciem muzycznym, ale też świetną zabawą dla publiczności.
Paweł Głowacki – kontrabas, (Polska), przeszedł przez wszystkie możliwe szczeble muzycznej edukacji, uczestniczył w licznych festiwalach: Country Piknik Mrągowo, Silesia Folk Festival, Szanty Kunice, także w festiwalach zagranicznych. Współpracował z Orkiestrą Z. Górnego, Gosią Andrzejewicz, Maciejem Maleńczukiem, Goodstaff, Pawłem Bączkowskim, Przemkiem Mazurkiem, Piotrem Woźniakiem. Obecnie najbardziej ”kręci”go: New Acoustic, brazylijskie choro i amerykański bluegrass, w którym to stylu bardzo szybko gra na banjo. Sam o sobie twierdzi, że może jeść zawsze, gdyż basista przez całe życie musi budować swoje pudło rezonansowe – tak, by dobrze brzmiało!
Andrij Melnyk – akordon, urodzony na Ukrainie, w Polsce mieszka od 2005 r. Jest asolwentem Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu i dyrygowania. Inicjator i współzałożyciel formacji muzycznych: “Trio Anatevka”, zespołu “Besarabia”, “Art Acoustic Trio”.Koncertuje w kraju i za granicą w formacjach prezentujących różne style i gatunki muzyczne. Współpracuje z Filharmonią Poznańską, Sudecką, Dolnośląską oraz Lwowską i Iwano-Frankowską na Ukrainie.