
W piątek, 26 lutego grono miłośników dobrego kina miało przyjemność spotkać się w naszym Klubie Filmowym „16”. Tym razem tematem spotkania była twórczość wybitnego reżysera, scenarzysty, aktora filmowego i teatralnego – Romana Polańskiego, autora tak głośnych filmów jak m.in.: Nóż w wodzie, Dziecko Rosermary, Frantic, Dziewiąte wrota i nagrodzonego potrójnym Oscarem Pianisty. Co prawda życie prywatne Polańskiego wciąż wzbudza kontrowersje, jednakże dokonania artystyczne i wkład w historię kina są niezaprzeczalne.
W świat niespokojnego i często psychodelicznego kina Romana Polańskiego wprowadził gospodarz naszego klubu – dr Mikołaj Jazdon, który jak zwykle z wielkim znawstwem i pasją opowiadał o dziełach reżysera, a swą interesująca opowieść wzbogacał fragmentami omawianych filmów. Pokaz rozpoczął krótkometrażowy film zrealizowany przez Polańskiego jeszcze za czasów studenckich – Dwaj ludzie z szafą, za który otrzymał pięć międzynarodowych nagród, a następnie dr Jazdon przypomniał pełnometrażowy debiut Polańskiego, cierpki dramat psychologiczny – Nóż w wodzie, który zrealizował w 1962 roku. Mówiąc o filmach Polańskiego nie sposób pominąć arcydzieła horroru, z wyśmienitą rolą Mii Farrow, którego nie zabrakło na naszym spotkaniu. Mowa oczywiście o Dziecku Rosermary, filmu z 1968 roku, który ugruntował międzynarodową pozycję Polańskiego. Klubowicze obejrzeli też fragment komediowego pastiszu horroru Nieustraszeni pogromcy wampirów z 1967 roku, w którym obok Polańskiego wystąpiła Sharon Tate, żona reżysera, a także Tragedię Makbeta z 1971 roku, na podstawie sztuki Hamleta. To pierwszy film Polańskiego, nakręcony po śmierci żony i zrealizowany w Europie, w którym ociekające krwią sceny noszą znamiona prywatnej tragedii reżysera. Prezentację dopełnił nakręcony we Francji Frantic z 1988 roku – utrzymana w konwencji hitchcockowskiego thrillera historia amerykańskiego chirurga, rozpaczliwie poszukującego uprowadzonej żony, z Harrisonem Fordem i Emmanuelle Seigner w rolach głównych oraz Śmierć i dziewczyna z 1994 roku – film zrealizowany na podstawie sztuki chillijsko-argentyńskiego dramaturga, Ariela Dorfmana z rolami Sigourney Weaver i Bena Kinglseya. Podsumowaniem spotkania był Pianista, który otrzymał 3 Oscary: za reżyserię, scenariusz oraz dla odtwórcy głównej roli, w którą wcielił się Adrien Brody.
Mówiąc o kinie Polańskiego, nie sposób nie wspomnieć o specyfice jego bohaterów. Często są to ludzie osamotnieni, pogrążeni w stanie psychicznego odrętwienia i obłędu. To ludzie osaczeni przez innych, którzy zło widzą nawet w otaczających ich przedmiotach. Taka jest m.in. Carol, cierpiąca na halucynacje bohaterka filmu Wstręt, którą zagrała młodziutka Catherine Denevue. Film, pomyślany początkowo jako horror, ewoluował stopniowo w stronę dramatu psychologicznego, ukazując schizofreniczny rozpad osobowości młodej dziewczyny. Podobnie jest w Lokatorze, w którym główną rolę gra sam Polański. Wciela się on w postać Trelkovsky’ego, cichego i niepozornego urzędnika, którego szare życie wypełnia się strachem i grozą, kiedy wprowadza się do nowego mieszkania. Do narastającej paranoi przyczyniają się inni lokatorzy, którzy nie zrobią niczego, by pomóc mu opanować obsesję na tle tragicznego losu poprzedniej lokatorki.
Spotkanie z twórczością Polańskiego trwało dwie godziny i rzecz jasna nie wyczerpało tematu. Stąd też pomysł na kolejne, tym razem poświęcone jego filmom krótkometrażowym.