
W środę, 6 lutego, wraz ze Starostwem Powiatowym w Nowym Tomyślu zaprosiliśmy miłośników regionalnej historii na uroczystą promocję albumu Zbąszyń na dawnej pocztówce z cyklu wydawniczego Nowotomyskie przechadzki śladami dawnych pocztówek.
Jako pierwszy z tej serii został wydany w 2004r. album Opalenica na dawnej pocztówce, w 2005r. Nowy Tomyśl na dawnej pocztówce, a 2007r. Lwówek na dawnej pocztówce. Zaprezentowane w albumie zbąszyńskie pocztówki zostały – podobnie jak w trzech albumach – ułożone w konwencji spaceru po mieście, po którym prowadzi czytelnika autor tego tomu, historyk, znawca zbąszyńskiej przeszłości, prof. Krzysztof Rzepa.
Albumy z wydawniczej serii Nowotomyskie przechadzki… znakomicie wpisują się w dorobek wydawniczy poszczególnych miejscowości powiatu nowotomyskiego. Są jednym z ciekawszych sposobów odsłaniania kolejnych kart regionalnej przeszłości – przywołują dawne nierzadko zapomniane obrazy miast, a dzięki zawartym w nim obszernym historycznym komentarzom oprócz dokumentalnej wartości maja też swą wartość poznawczą. – zaznaczyła podczas otwarcia uroczystości dyrektor nowotomyskiej książnicy Lucyna Kończal-Gnap. Swą obecnością zaszczycili: Burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński, z-ca Burmistrza Marek Orzechowski, Sekretarz Gminy Zbąszyń Marek Nyćkowiak, Burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing, Przewodniczący Rady Miejskiej Nowego Tomyśla – Tomasz Wlekły, Kierownik Wydziału Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu – Monika Perz, redaktor naukowy wydawnictwa dr Bogumił Wojcieszak, regionalista i znawca tematu Zygmunt Duda. Obecni byli również reprezentanci zbąszyńskiej oświaty, kierownicy jednostek gminnych, firm i stowarzyszeń, przedstawiciele placówek kulturalnych i bibliotek publicznych z terenu powiatu. Uroczystość umilił występ Młodzieżowej Kapeli Koźlarskiej działającej przy Zbąszyńskim Centrum Kultury. Pani dyrektor podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania publikacji: Starostwu Powiatowemu za wsparcie finansowe, a także nieobecnemu na promocji albumu Przemysławowi Napierale, który z ogromnym zrozumienie i życzliwością do pragnienia kontynuowania tego wydawniczego przedsięwzięcia i udostępnił swoje zbiory. Znaczący był wkład dyrektor Lucyny Kończal-Gnap w powstanie całej serii tego wydawnictwa. Była jego pomysłodawczynią, dokonała adiustacji i korekty, była też autorką wstępów.