
84. spotkanie w naszym Klubie Miłośników Podróży “Przez kontynenty” to pełna pasji i ekstremalnych momentów opowieść Grzegorza Gawlika o eksploracji wulkanów.
Grzegorz Gawlik przyjechał do nas z Bytomia. Jest podróżnikiem, alpinistą, zdobywcą wulkanów, dziennikarzem i fotografem. Podróżując, odwiedził 77 państw na 6 kontynentach, zdobył ponad 50 szczytów, m.in. w Himalajach, Andach, Pamirze, Kaukazie, w Atlasie Wysokim, w Kordylierach, w Tanzanii i na Borneo. Jest autorem książki sensacyjno-przygodowej pt. „Kamień zagłady”, reportaży, felietonów, materiałów przewodnikowych i sprzętowych. Jest laureatem nagrody im. Andrzeja Zawady, otrzymanej podczas 17. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni w 2015r.
Projekt 100 wulkanów jest jedynym takim na świecie. Nikt prócz pana Grzegorza nie wpadł na pomysł ich odkrywania. Projekt zakłada zdobycie i eksplorację 100 zróżnicowanych wulkanów, w tym co najmniej 50 aktywnych. Do dnia dzisiejszego podróżnik samotnie zmierzył się już z 51. wulkanami, w tym 32. aktywnymi, a także eksplorował 96 innych miejsc wulkanicznych: pól lawowych, pól geotermalnych, jaskiń, wulkanicznych pustyń i formacji skalnych.
Wykonanie połowy założonego planu zajęło mu 11 lat, lecz jak mówi: „To bardzo dobry wynik, bo gdybym zdobywał jeden wulkan rocznie, do setki dobiłbym po 100 latach. W tym czasie projekt objął 6 kontynentów i kilkadziesiąt państw. Pokonałem milion kilometrów i co najmniej kilkanaście razy spotkałem się oko w oko ze śmiercią. Zniszczyłem kilkadziesiąt aparatów fotograficznych i tyle samo butów. Warto było. Wśród osiągnięć są bowiem historyczne odkrycia, pierwsze wejścia, sportowe sukcesy. Wulkany to jedna z niewielu dziedzin, gdzie można być jeszcze Kolumbem”.
Ze względu na skalę trudności i niebezpieczeństw na większości wypraw działa samotnie, bez łączności i wsparcia z zewnątrz, bo jak twierdzi – gdy jestem jedynym człowiekiem w promieniu wielu kilometrów – czuję się wspaniale.
Podczas podróżniczego wieczoru, wzbogaconego o ciekawy materiał filmowy, klubowicze wysłuchali anegdot i wspomnień o często ekstremalnych przeżyciach i przygodach, a także o największych sukcesach i odkryciach podróżnika. Dowiedzieli się jak wchodzić na wulkan pilnowany przez wojsko, co zrobić gdy wulkan ma ochotę wybuchnąć i do czego na wulkanie potrzebna jest maska przeciwgazowa.