100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to doskonała okazja, by bliżej poznać naszych polskich superbohaterów. Opowieści o Witoldzie Pileckim i Józefie Piłsudskim wysłuchali uczniowie ze szkół podstawowych w Bukowcu i Wytomyślu, młodzi czytelnicy wraz z dorosłymi oraz nowotomyscy harcerze z 19 DH „BUKI” im. Aleksandra Kamińskiego, którzy 5 listopada spotkali się z Małgorzatą Strękowską – Zarembą – gościem naszej biblioteki.
Seria książek dla młodych czytelników „Polscy superbohaterowie” opowiada o niezwykłych, mądrych i odważnych Polkach i Polakach. Jak żyli i pracowali? O czym marzyli i co osiągnęli? Co im zawdzięczamy? Na te pytania starała się odpowiedzieć pisarka, opowiadając dzieciom o Witoldzie Pileckim i Józefie Piłsudskim. Podkreśliła, że ich super moce to przede wszystkim bohaterska postawa i wielka odwaga. Uczniowie dowiedzieli się, że Rotmistrz Pilecki już od młodych lat uczył się taktyki wojskowej, by w przyszłości walczyć o wolność kraju. Gdy wybuchła pierwsza wojna światowa stanął do walki o niepodległość Polski, a podczas kolejnej wojny podjął się bardzo trudnej misji – dobrowolnie został więźniem Oświęcimia oraz walczył w Powstaniu Warszawskim. Jeszcze więcej uwagi autorka poświęciła Marszałkowi Piłsudskiemu. Oprócz powszechnie znanych faktów z jego życia, takich jak utworzenie Legionów Polskich, pełnienie funkcji Naczelnika Państwa i Marszałka Polski, ogłoszenie światu 11 listopada1918 roku, że Polska odzyskała niepodległość, pisarka zdradziła też kilka ciekawostek. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się m.in., że oprócz słynnej klaczy Kasztanki, Marszałkowi towarzyszył również pies o imieniu Pies, że wąsy najsłynniejszego wąsacza Rzeczpospolitej skrywały pewną tajemnicę, a w jego bogatym życiorysie znajduje się również napad na pociąg. Dzięki temu, mimo poważnej tematyki spotkań, nie zabrakło humoru i lekkiej, przyjemnej atmosfery. Dzieci żywo reagowały, zadawały pytania i dzieliły się posiadana wiedzą, wysłuchały także fragmentów książek, które po spotkaniu chętnie przeglądały i wypożyczały.
Spotkania z Małgorzatą Strękowską – Zarembą odbyły się w ramach projektu Mali wielcy Polacy dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.