Tak jak każdego roku, tym razem w piątek 14 grudnia, odbyła się w Nowotomyskim Ośrodku Kultury, gala zorganizowana przez stowarzyszenie Paruzja, które od kilku lat wyróżnia pojawiające się w naszym środowisku lokalnym cenne, ważne i potrzebne inicjatywy, zasługujące na szczególne uznanie. W tym roku statuetka „Warci naśladowania”, zaprojektowana przez lokalnych artystów Martę Widajewicz-Nowakowską oraz jej męża Marka Nowakowskiego i opatrzona mottem zaczerpniętym od Nicka Vujicica (mówcy motywacyjnego, głównego bohatera filmu „Cyrk motyli”) – „Jeśli sam nie doświadczasz cudu, bądź cudem dla innych!”, za sprawą „Pogotowia Informatycznego trafiła również do naszej biblioteki.
Podczas uroczystej Gali statuetki „Warci naśladowania odebrali koordynatorzy projektu: kustosz Małgorzata Kaczmarek – pomysłodawczyni i inicjatorka projektu z ramienia naszej biblioteki i Marcin Chróst – nauczyciel informatyki w Zespole Szkół nr 2 im. St. Staszica oraz liczne grono zaangażowanych w realizację projektu wolontariuszy – uczniów technikum informatycznego w tej szkole: Błażej Bazan, Miłosz Dąbrowski, Filip Dzięcioł, Paweł Gruszkiewicz, Adam Heinrich, Jakub Heinrich, Adrian Grześkowiak, Dawid Kapałka, Sebastian Łucki– obecny szef ekipy, Jacek Muszyński, Alan Mrozik, Aleksander Mrózek, Arkadiusz Musiał, Jakub Nowak, Sebastian Pawłowicz, Arkadiusz Różycki, Marek Stankiewicz, Mateusz Szczepaniak i Kamil Wieczorek.
Inicjatywa zorganizowania Pogotowia Informatycznego zrodziła się z zapotrzebowania zgłaszanego przez wielu czytelników korzystających z Czytelni, szczególnie przez osoby starsze, które nie radzą sobie z obsługą komputera. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie kilkunastu wolontariuszy z informatycznych klas I – IV, podczas swoich dyżurów oferują – zwłaszcza seniorom – swą pomoc m. in. w zakresie: podstawowej obsługi komputera, korzystania z Internetu – w tym wyszukiwania informacji, korzystania z komunikatorów internetowych i serwisów społecznościowych, odbierania i wysyłania wiadomości za pośrednictwem poczty elektronicznej, pisania i edytowania tekstów, dokonywania zakupów (np. biletów PKP) przez Internet, obsługi smartfonów i tabletów, ustawiania nawigacji, czy też zgrywaniu zdjęć z telefonu.
Jak się okazuje korzyść z udziału w tym projekcie jest obopólna. Podczas zajęć seniorzy i młodzież uczą się od siebie! Młodzi wolontariusze biorący, dysponujący wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, uczą się cierpliwości i serdeczności wobec swoich „uczniów” – dorosłych i seniorów. Obie strony starają się znaleźć wspólny język, tak aby komunikować się nie tylko w sprawach obsługi sprzętu technicznego, ale i budować międzypokoleniowe relacje.
Przypomnijmy, że zajęcia w ramach Pogotowia Informatycznego odbywają się niemal codziennie (z wyjątkiem środy i soboty), trwają 45 minut i są bezpłatne. Z każdym uczestnikiem przy stanowisku komputerowym pracuje jeden wolontariusz (chociaż możliwe jest także przeprowadzenie zajęć grupowych). Osoby zainteresowane nauką obsługiwania komputera mogą przyjść również z własnym laptopem.
Zajęcia wspierające użytkowników w zakresie korzystania z nowych technologii odbywają się cyklicznie i cieszą się – ku naszej wielkiej satysfakcji i radości – coraz większym zainteresowaniem (ostatnio odbywają się także z udziałem dzieci). Serdecznie dziękujemy i gratulujemy całemu teamowi naszych partnerów z technikum informatycznego ze „Staszica” za podjęcie – z tak imponującym efektem – naszej inicjatywy. Cieszymy się, że mimo stosunkowo krótkiego okresu działalności Pogotowia Informatycznego, projekt ten został dostrzeżony i doceniony.