
W niecodzienne wojaże zabrali mieszkańców powiatu nowotomyskiego podróżnicy, którzy, jak sami mówią, wyruszają w świat głównie po to, by poprzez zdjęcia i reportaże ukazywać święta i codzienne życie spotkanych ludzi. Na zaproszenie naszej biblioteki na naszym terenie, w dniach 28-30 stycznia, zagościli niezwykle malowniczy, żywiołowi i pełni energii nie tylko podróżnicy, ale również dziennikarze, fotografowie, autorzy zdjęć do ponad 25 autorskich albumów i kilkuset publikacji wiodących pism podróżniczych – Anna i Krzysztof Kobusowie pochodzący z Białegostoku, którym towarzyszyli synowie Staś i Michaś. Podczas kilku spotkań pokazali oni uroki Kuby, Namibii, a także naszej malowniczej Polski. Pierwsze spotkanie pod hasłem: Namibia. 9000 km afrykańskiej przygody, miało miejsce w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bolewicach. Młodzież oraz słuchacze tamtejszego Uniwersytetu III Wieku z wielkim zaciekawieniem przysłuchiwali się opowieściom. Państwo Kobusowie przenieśli mieszkańców Miedzichowa w podróż przez pustynię i busz w poszukiwaniu prawdziwej Afryki. Opowiadali o przemierzaniu wielu kilometrów samochodem terenowym z namiotami na dachu, o zwiedzaniu zasypanego piaskiem miasta duchów, o polowaniu lwów na zebry w parku narodowym Etosza. Pokazali też, jak w ciężkich warunkach Buszmeni potrafią przetrwać na pustyni Kalahari. Uczestnicy spotkania z wielkim podziwem patrzyli na podróżników, którzy to razem z małymi dziećmi odważyli się na tak daleką, ale zarazem pełną przygód podróż.
Tego samego dnia w godzinach wieczornych państwo Kobusowie byli gośćmi Klubu Miłośników Podróży Przez kontynenty, działającego w nowotomyskiej książnicy. Podczas pokazu: Kuba. Muzeum niespełnionych marzeń pokazali miejsce, gdzie nic nie jest takie jakim się wydaje, a podróżując tam najlepiej odrzucić wszelkie stereotypy. Podczas czterotygodniowej podróży mieszkali u ludzi (często w dawnych, kolonialnych domach), zaś wynajęty samochód pozwolił im na przejechanie prawie całej wyspy. Wzięli udział w wielkanocnej procesji i obchodach 1 maja. Nurkowali na wrakach w Zatoce Świń, odnajdując bezludną plażę, porównując ośrodki wypoczynkowe dla Kubańczyków i hotele all-inclusive dla turystów. W Santiago spotkali prehistorycznych mieszkańców wyspy i ślady Fidela Castro, odkrywając tajemnice kubańskiej ewolucji oraz rewolucji. Poznali ulubiony drink Ernesta Hemingwaya i skosztowali krokodylego mięsa. Odwiedzili plantację kawy i trzciny cukrowej oraz spotkali muzyka, który grał w legendarnym zespole Buena Vista Social Club.
Następnego dnia podróżnicy zaproponowali spotkanie dla rodzin z dziećmi pod hasłem Podróżowanie z dziećmi, w ramach cyklu Godziny dla Rodziny, realizowanego w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Pokaz ten obejmował wybrane zagadnienia wyjazdu z dziećmi, m.in.: Gdzie można jechać z maluchem, jak się przygotować do wyjazdu (apteczka, szczepienie, zbieranie informacji), co spakować na wyprawę, czym zająć malca podczas podróży, jak sobie dać radę w różnych sytuacjach, jak fotografować dziecko w podróży. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Zbąszyniu, Gminnej Bibliotece Publicznej w Kuślinie i Bibliotece Publiczna Miasta i Gminy w Opalenicy państwo Kobusowie zaprosili na pokaz zatytułowany Magiczna Polska wielu kultur. Swoją wędrówkę rozpoczęli od Tarnowa, skąd wyruszyli z romskim Taborem Pamięci. Pokazali grób cadyka Elimelecha w Leżajsku, a na Górze Garbarce, wśród krzyży, Święto Spasa oraz odbywającą się na Bugu mszę. Uczestnicy spotkania odwiedzili dolinę Sanu, gdzie można spotkać Turki Wielkanocne i wziąć udział w Misterium Męki Pańskiej. Stamtąd przenieśli się do Koniakowa, słynącego z koronek oraz zwyczaju biołych i czornych Mikołajów. Zobaczyli też Karczmę Piwną na Śląsku. Podróżnicy odwiedzili też polskich Tatarów podczas święta ofiarowania i wypłynęli z Kaszubami w morską pielgrzymkę. Po spotkaniach nie zabrakło kuluarowych rozmów, wspólnych fotografii i podróżniczych dedykacji.