Twórcze, pełne ciekawostek i humoru spotkania autorskie odbyły się 14 maja w naszej bibliotece oraz jej filiach – w Borui Kościelnej i Bukowcu. Sylwetki polskich władców – słowem i rysunkiem – uczniom szkół podstawowych przybliżył Paweł Wakuła.
Pisarz i rysownik zaproszony został w ramach wiosennego cyklu dla młodych czytelników pt. „A to historia! Czyli sto POCIECH z KRÓLÓW POLSKICH”. Paweł Wakuła to ceniony autor literatury dziecięcej i młodzieżowej. Jest absolwentem malarstwa oraz pedagogiki artystycznej. Poza tworzeniem książek dla dzieci, pracuje jako rysownik – humorysta. Od wielu lat związany jest z tygodnikiem “Angora”, a także z dziecięcą “Angorką”. Za swoją twórczość literacką został wielokrotnie nagrodzony – m.in. Nagrodą im. Astrid Lindgren, był również nominowany do Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego. Jest autorem książki pt. „Jagiełło pod prysznicem” oraz opowiadań z cyklu „Zdarzyło się w Polsce”, w których lekko i zabawnie przekazuje dzieciom fakty znane im już z podręczników do historii, ale także mało popularne anegdoty o polskich władcach. Jego teksty pełne ciekawostek sprawiają, że lektura książki pozwala połączyć zabawę z nauką. Uczestnicy warsztatów przeprowadzonych przez autora mogli przekonać się, że taką samą wartość mają bezpośrednie z nim spotkania. Dowiedzieli się m.in. który z władców, wyjątkowo – jak na dawne czasy – uwielbiał kąpiele, dlaczego ostatniego z rodu Jagiellonów nazywano królem „dojutrkiem” oraz zastanawiali się, czy Bolesław II był szczodry, śmiały czy szalony? Anegdotyczne opowieści wzbogacone zostały satyrycznymi rysunkami władców w wykonaniu autora, ale nie tylko! Uczniowie również zostali zachęceni do narysowania wskazanych przez pisarza władców, z uwzględnieniem charakterystycznej dla każdego z nich cechy. Dzięki temu, po ponad godzinnej pracy twórczej powstał bardzo barwny i oryginalny poczet królów polskich.
Projekt „A to historia! Czyli sto POCIECH z KRÓLÓW POLSKICH” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury