
W czwartek, 29 maja zaprosiliśmy nowotomyślan na drugie już spotkanie na temat ewolucji życia na Ziemi z cyklu: Okiem natury z Rafałem Putzem – biologiem, nauczycielem Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu. W bardzo ciekawy, obrazowy, podparty wieloma przykładami sposób opowiadał o antropogenezie – procesach zmian ewolucyjnych prowadzących do powstania człowieka.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak wiele cech zwierzęcych nadal drzemie w człowieku oraz ile zachowań ma swoje ewolucyjne podłoże o charakterze adaptacji do środowiska życia.
Na podstawie kopalnych znalezisk szczątków człowieka pierwotnego ustalono, że człowiek i małpy człekokształtne miały wspólnego przodka, a ich linie rozwojowe oddzieliły się od wspólnego pnia drzewa rodowego w okresie trzeciorzędu lub jeszcze wcześniej.
Karol Darwin zakładał, że poszukiwania skamielin wczesnych hominidów powinny być prowadzone w Afryce. Wnioskował tak z analizy zasięgu naturalnego występowania gatunków najbliżej spokrewnionych z człowiekiem. Poszukiwania prowadzone w różnych regionach świata – poza młodszymi genealogicznie okazami – nie dostarczały nowych danych o formach starszych od neandertalczyka. Począwszy od 1924 sytuacja zaczęła się zmieniać. Wskazywany przez Darwina kierunek poszukiwań wydawał się właściwy i kolejne lata przynosiły coraz to nowe odkrycia. Uwaga całego świata skoncentrowała się na afrykańskich stanowiskach archeologicznych.