Takie oto hasło dedykowane wszystkim zatraconym w świecie nowoczesnych technologii pojawiło się przed przejściami dla pieszych na terenie miasta. Namalowali je uczestnicy projektu „Misja Apollo”, wspierani w swoich działaniach przez Komendę Powiatową Policji – jednego z partnerów projektu. Projekt realizowany jest przez naszą bibliotekę, w ramach środków pozyskanych z programu Równać Szanse 2020, koordynowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W ramach działań projektowych, trwających od lutego br., młodzież zajmowała się opracowywaniem i realizacją koncepcji czterech kampanii społecznych, które poruszały ważne w ich ocenie – tematy (bezpieczeństwo na drodze, udzielanie pierwszej pomocy, ochrona środowiska).
Nowotomyska młodzież postanowiła zareagować na fakt, że wpatrzeni w telefony i smartfony młodzi ludzie coraz częściej padają ofiarami wypadków drogowych. Dlatego uczestnicy „Misji Apollo” wraz z Komendą Powiatową Policji przystąpili do ogólnopolskiej akcji profilaktycznej pod nazwą „Odłóż telefon i żyj!”
Napisy, które pojawiły się w kilku punktach miasta, powstały również w związku z wprowadzeniem nowych przepisów o ruchu drogowym, które weszły w życie 1 czerwca br.
Urządzenia elektroniczne a piesi na przejściu (art. 14 pkt 8): …pieszemu zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Znowelizowane przepisy nakładają na pieszych dodatkowy nakaz zwiększenia uwagi przy przekraczaniu jezdni i zakaz korzystania w tym momencie ze sprzętu teleinformatycznego rozpraszającego ich uwagę.
Coraz częściej słyszymy o tragicznych w skutkach wypadkach z udziałem pieszych. Wielu z tych zdarzeń można by było uniknąć, gdyby pieszy przechodząc przez jezdnię zachował szczególną ostrożność, upewniając się, że przejście jest bezpieczne. Niestety, często zaabsorbowani swoimi telefonami komórkowymi, piesi nie zwracają uwagi na to, co dzieje się na jezdni i tracą życie pod kołami samochodów. A wystarczy tak niewiele, po prostu „Odłóż telefon i żyj”– mówi koordynatorka działań młodzieżowej grupy „Apollo”, bibliotekarka Małgorzata Kaczmarek.