W piątek, 13 listopada br. gościem naszej biblioteki był prof Piotr Śliwiński, który w czytelni naszej biblioteki wygłosił wykład pt. Najnowsza literatura Przegląd autorów i poetyk dla uczniów uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu.
Prof Śliwiński mówiąc o literaturze zaznaczył, że czytanie pozostaje czymś fundamentalnym w naszym społeczeństwie, a popularyzacja czytelnictwa powinna być równie ważna jak budowanie autostrad. Przygnębiający jego zdaniem jest fakt, że przeciętny Polak czyta jedynie pół książki na rok, podczas gdy Czesi czytają sześciokrotnie więcej, a Holendrzy aż 16 książek na rok.
Śliwiński w swoim wykładzie podkreślił też rolę polskiej literatury dawniej i współcześnie oraz rolę pisarzy określanych mianem kapłanów, nauczycieli, dających nam możliwość poznania świata i rewolucjonistów, nakłaniających nas do jego zmiany. Ważną rolę w literaturze polskiej odegrał rok 1989 – rok, który przyniósł demokrację, wolny rynek, który rozpoczął zmianę obyczajów i poglądów na świat. – Również ze względu na to, nie mamy dzisiaj poczucia dramatyzmu historii.- powiedział Śliwiński. Zniknęła państwowa cenzura, zniknął monopol państwa na publikowanie książek, a sama książka stała się towarem. Po 89 roku masowo zaczęła pojawiać się literatura popularna, spełniająca rolę kompensacyjną, będąca rozrywką, a więc: romanse, horrory, książki erotyczne, sensacyjne i fantasy. W polskiej literaturze pojawiło się nowe pojęcie poetów i prozaików, a literatura zaczęła mówić językiem rzeczywistości, a nie wielkich idei. Na koniec Śliwiński wspomniał również wybitnych współczesnych poetów, jak Świetlickiego czy Sosnkowskiego.