
We wtorkowy wieczór, 8 stycznia w naszej bibliotece miała miejsce prezentacja niezwykłej książki, zawierającej wywiady naszej przedwcześnie zmarłej koleżanki Sylwii Kupiec, publikowane w latach 2007 – 2017 na łamach Przeglądu Nowotomyskiego, społeczno-kulturalnego pisma Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Do rąk Czytelników trafiła książka będąca trwałą pamiątką dziennikarskiego talentu Sylwii i równocześnie formą podziękowania za to, co z taką pasją i zaangażowaniem wnosiła do dokumentalistycznej działalności naszej biblioteki i do wzbogacania wiedzy o naszym środowisku. Książka ukazała się dzięki staraniom wielu osób, ale przede wszystkim dzięki determinacji i wysiłkowi finansowemu Rodziców Sylwii. Współtwórcami książki są: Marta Widajewicz – Nowakowska (opracowanie okładki), Halina Mirosława Kupiec i Izabela Putz (zdjęcia autorki), Joanna Turkiewicz (akwarela) i Dagmara Burzyńska-Rejak (skład i łamanie). W promocji udział wzięli: współtwórcy prezentowanej publikacji, jej bohaterowie, członkowie – byłego i obecnego Zarządu NTK, przyjaciele i znajomi Sylwii, jej koleżanki z pracy, dyrektorzy i kierownicy bibliotek publicznych z terenu naszego powiatu, a także Burmistrz Nowego Tomyśla dr Włodzimierz Hibner ze swoim Zastępcą Andrzejem Wałęsą.
Postać Sylwii przywołana została tego wieczoru w trzech odsłonach – bibliotekarki realizującej w naszej bibliotece swe zawodowe posłannictwo, pełnej pasji i zaangażowania dziennikarki oraz mającej swoje pozazawodowe pasje dziewczyny i młodej kobiety. Martyna Nowosadzka z naszej bibliotecznej Strefy Koloru przypomniała Sylwię pięknie spełniającą się w pracy, osiągającą sukcesy na kolejnych szczeblach zawodowej kariery. Dyrektor biblioteki Lucyna Kończal-Gnap opowiedziała o jej zaangażowaniu w tworzenie pisma społeczno-kulturalnego wydawanego przez Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, na którego łamach z pasją tworzyła m. in. lubiany, chętnie czytany i wysoko przez czytelników oceniany dział wywiadów pt. „Nowotomyślanie znani i mniej znani”. Niezwykle starannie dobierając rozmówców, przybliżała czytelnikom sylwetki tych, którzy się tu urodzili lub zamieszkali, a swym życiem i dokonaniami wyraźnie zaznaczyli swą obecność, często także daleko poza naszym miastem. Przez 10 lat na łamach „Przeglądu Nowotomyskiego” opublikowanych zostało 40 jej wywiadów, prezentujących jej dziennikarską kompetencję, imponującą wiedzę i znajomość wielu tematów oraz umiejętność prowadzenia rozmowy z każdym i na każdy temat. Rygory objętościowe książki nie pozwoliły na zaprezentowanie całego dziennikarskiego dorobku Sylwii, który pomieścić mogłoby jedynie kilkutomowe wydawnictwo. Zatem w książce, do której nabywania serdecznie Państwa zachęcamy, znajduje się zapis 14 wybranych rozmów.
Z myślą o dopełnieniu tak naszkicowanego portretu Sylwii, jej przyjaciółka Katarzyna Kudełka przeniosła uczestników spotkania promocyjnego w świat jej czytelniczych fascynacji, przede wszystkim „Anią z Zielonego Wzgórza” i poezją ks. Twardowskiego. Przypomniała również jej rękodzielniczą pasję, która objawiała się m. in. w tworzeniu jedynej w swoim rodzaju biżuterii. W programie wieczoru znalazły się również dedykacje poetyckie i muzyczne dla Autorki – zainspirowane postacią Sylwii wiersze Katarzyny Mrozik-Stefańskiej i Zdzisławy Kaczmarek, muzyczne inspiracje Szymona Koniecznego i Macieja Świtały oraz harcerskie wspomnienia drużynowego Krystiana Dybka, przybyłego wraz z harcerkami z 9 DH BUKI. Momentem kulminacyjnym spotkania było wręczanie egzemplarzy książek przez rodziców Sylwii – Halinę Mirosławę i Edwarda Kupców. Książki trafiły do jej bohaterów, współtwórców i gości wieczoru. Na sam koniec pojawił się imponujący tort, który osłodził ten pełen ciepła, wspomnieniowy wieczór.