W środę, 6 czerwca w naszej bibliotece odbyło się uroczyste podsumowanie projektu czytelniczego NOWOTOMYŚLANIE – WIELKIE CZYTANIE , zwieńczone otwarciem stałej ekspozycji fotograficznej na holu biblioteki.Od listopada ub. roku cieszymy się tytułem najlepszej biblioteki w Wielkopolsce. Otrzymaliśmy go za zwycięstwo w konkursie BIBLIOTEKA JAKO PARTNER W DZIAŁANIU. Doceniono nas za umiejętność pozyskiwania stałych współpracowników i skuteczność w tworzeniu tzw. lokalnego partnerstwa na rzecz rozwoju biblioteki w różnych jej obszarach. Dzięki otwartości i życzliwości nowotomyślan udało nam się skupić wokół naszej biblioteki grono sprzymierzeńców – których nazywamy po prostu Biblioentuzjastami – i tworzyć im przestrzeń do realizacji własnych pasji i zainteresowań, którymi chętnie dzielą się potem z innymi i w ten sposób wspólnie: – edukujemy, przybliżamy nasz region, promujemy lokalnych twórców, animujemy działalność kulturalną,a przede wszystkim promujemy książkę i zachęcamy do czytania. Ukoronowaniem ubiegłorocznych starań był PRZYSTANEK: BIBLIOTEKA !
Nagroda, którą odebraliśmy w listopadzie minionego roku przekonała nas, że idziemy w dobrym kierunku, ale tez była swoistym zobowiązaniem, żeby w tych staraniach nie ustawiać. Zrodził się wtedy kolejny pomysł wspólnego działania promującego w naszym środowisku kulturę czytelniczą – uwiecznienia na fotografiach czytających nowotomyślan . Ukoronowaniem tego projektu jest stała ekspozycja, która na dłuższy czas wypełni hol naszej biblioteki, niosąca ze sobą podstawowe przesłanie: że czytać można zawsze i wszędzie, że każdy znajdzie w książkach coś dla siebie i że czas spędzony z książką nigdy nie jest czasem zmarnowanym. Moment podsumowania tego projektu nie został wybrany przypadkowo – 6 czerwca bowiem kończy się kolejny OTCD, w którym uczestniczyło wiele ze sfotografowanych osób .
Pani dyrektor Lucyna Kończal-Gnap podziękowała autorowi zdjęć – Adamowi Polańskiemu , autorom aranżacji: Grażynie i Wiktorowi Matuszakom i bohaterom zdjęć. Wśród najmłodszych znalazły się dzieci z grupy Motylki z przedszkola Bolka i Lolka z wychowawczynią Ewą Kurzawską , w grupie młodzieży sfotografowani zostali: Adam i Kamil Heinrich, Robert Kokoszanek, Jędrzej Matuszak, Aleksandra Oględzińska, Dominik Pawlik, Jakub Ratajczyk . Całkiem dorośli czytelnicy uwiecznieni na fotografiach to panie: Zofia Nitsche, Aleksandra Antoniewicz Kaszczyńska, Beata Baran, Małgorzata Polańska z Kamilem i Błażejem, Renata Śmiertelna, Barbara Turowska oraz panowie: Henryk Helwing, Tomasz Wlekły, ks. Władysław Kasprzak, Marek Bińkowski, Andrzej Bobkiewicz, Tomasz Kasper, Szymon Konieczny, dr Zdzisław Kościański, Edward Kupiec, Szymon Łamaszewski, Zygmunt Miedziński, Jarosław Mleczak, Grzegorz Piątas, Zbigniew Pawelec, Dariusz Pilz, Zdzich Połącarz, Rafał Putz, Maciej Różański, dr Piotr Szwiec, dr Zdzisław Szuwalski i Andrzej Wojtkowiak .
O tym, że współczesny bibliotekarz – coraz bardziej – zaprzecza stereotypowemu wizerunkowi tego zawodu – utrwalanemu zresztą niestety – także przez literaturę i film – nie muszę nikogo ze stałych bywalców bibliotek przekonywać. O tym, że jesteśmy nie tylko nadążającą – za dokonującym się w różnych dziedzinach życia postępem technologicznym – ale i bardzo kreatywną grupą zawodową przekonujemy się my sami, obserwując starania i dokonania naszych koleżanek z różnych części Polski, ale i – myślę coraz bardziej przekonujecie się także państwo obserwując nas na co dzień w różnych zawodowych rolach, nie ograniczających nas przecież wyłącznie do podawania czy podpowiadania książek (chociaż to jest prymarnym naszym zadaniem) – powiedziała dyrektor naszej książnicy witając zaproszonych gości.- Dzisiejszego dnia będziecie mieli państwo okazję zobaczyć nas – bibliotekarki w kolejnym, nowym – tym razem aktorskim wcieleniu . Okazja była naprawdę wyjątkowa, bo przed nowotomyską publicznością wystąpiła Amatorska Grupa Teatralna, która przyjechała z naszego partnerskiego miasta Dębna w woj. zachodniopomorskim. Cztery pracownice tamtejszej biblioteki publicznej i zaprzyjaźniony z nią nauczyciel języka polskiego przestawili kabaretowy spektakl teatralny pt. Sąd nad bibliotekarzem . Pomysł autorski reżyseria i scenariusz zrodziły się w głowie: Marzeny Szewczyk z Oddziału Dziecięcego, która także zagrała swoją rolę – bibliotekarza. Swoją artystyczną pasją zaraziła koleżanki: Karolinę Sielicką z Działu Zbiorów Regionalnych (szekspirowska Julia), Katarzynę Grzesiak z Czytelni dla Dorosłych (mama Jasia i Małgosi), Natalię Pulikowską z Oddziału Dziecięcego (Robin Hoodka z Sherwoodzkiego Lasu. Gościnnie z paniami wystąpił Grzegorz Kubicki – polonista z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Baranówku (głos). Z artystami do naszej książnicy przyjechała także dyrektor biblioteki w Dębnie – Janina Tylman .
Gościem wieczoru był również nowotomyślanin, autor książeczki dla dzieci – Krzysztof Karski , który przed południem spotkał się z uczniami I klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Tomyślu.
Zwieńczeniem środowej uroczystości był poczęstunek w postaci okazałego tortu w formie książki, jako podziękowanie wszystkim zaangażowanym w projekt Nowotomyślanie – wielkie czytanie!