Mija właśnie rok od momentu, w którym dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Nowym Tomyślu Lucyna Kończal – Gnap zwróciła uwagę na pewne ogłoszenie zamieszczone na jednym z bibliotecznych portali internetowych… : Wokół Ciebie i Twojej biblioteki są aktywni ludzie? Chcesz, aby właśnie w bibliotece znaleźli inspirację i przestrzeń do wspólnego działania? Chcesz, aby twoja biblioteka była innowacyjną instytucją, wykorzystującą możliwości nowoczesnych technologii? Zgłoś swoją bibliotekę do projektu „Strefy Innowacji!” . Na każde z postawionych w ogłoszeniu pytań odpowiedź brzmiała: Zdecydowanie tak! Dlatego też formularz aplikacyjny został bezzwłocznie wypełniony, następnie przychylnie rozpatrzony przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – inicjatora projektu oraz przez lokalne władze samorządowe i tak oto nowotomyska książnica znalazła się w gronie dwudziestu bibliotek z całej Polski, uczestniczących w Strefach Innowacji – projekcie, o którym bez wątpienia warto opowiedzieć.
Każda lokalna społeczność potrzebuje swojego centrum innowacji – przyjaznego miejsca spotkań, debat, wymiany myśli i doświadczeń, w którym mieszkańcy mają stały dostęp do nieformalnej edukacji i nowoczesnych technologii. To właśnie w odpowiedzi na tę potrzebę Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego skierowała do bibliotek publicznych z miejscowości liczących od 15 000 do 100 000 mieszkańców inicjatywę powołania Stref Innowacji. Do projektu zakwalifikowały się biblioteki z Cieszyna, Dąbrowy Górniczej, Głogowa, Gołdapi, Jasła, Krosna, Krotoszyna, Kwidzyna, Łap, Morąga, Nowego Tomyśla, Oławy, Piaseczna, Piotrkowa Trybunalskiego, Przasnysza, Sępólna Krajeńskiego, Słupska, Sopotu, Suchej Beskidzkiej i Wołomina.
Pracę nad utworzeniem Strefy Innowacji w nowotomyskiej bibliotece wsparł Burmistrz Nowego Tomyśla, dzięki czemu, w wyjazdach szkoleniowych, związanych z projektem, dwóm bibliotekarkom, jako partner biblioteki towarzyszył Ryszard Ratajczak – naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Komunikacji Społecznej. Trzyosobowa grupa nowotomyślan wzięła udział w cyklu warsztatów z komunikacji, diagnozy społecznej, zarządzania zmianą, planowania oraz dwóch konferencjach; dzięki czemu pogłębiła znajomość zasad dobrej komunikacji z lokalnymi partnerami, diagnozowania problemów społecznych z udziałem mieszkańców, stosowania różnych metod wspólnego generowania pomysłów, planowania i realizowania działań we współpracy z innymi. Nowotomyskiej bibliotece udało się również otrzymać grant w wysokości 10 000,00 zł, który został przeznaczony na zakup pierwszego sprzętu, stanowiącego wystrój przyszłej Strefy Innowacji tj. stołu konferencyjnego, sprzyjającego rozmowom i wymianie myśli w większym gronie osób, wraz z krzesłami.
W trakcie listopadowego spotkania przy kawie do stołu zasiadło dwudziestu aktywnych przedstawicieli nowotomyskich organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, by poznać się wzajemnie, dowiedzieć się, czym zajmują się poszczególne stowarzyszenia, poszukać wspólnych obszarów działań. Rozmawiano również o możliwości utworzenia ogólnodostępnej bazy wolontariuszy oraz narzędzia ułatwiającego nawiązywanie współpracy między stowarzyszeniami. Ważnych tematów nie sposób było wyczerpać podczas jednego popołudnia, dało się wyczuć wyraźną potrzebę i co ważniejsze – chęć – kolejnych spotkań. Ale to dopiero pierwszy etap rozwoju ogólnodostępnej dla wszystkich mieszkańców bibliotecznej Strefy Innowacji.
Pragnieniem twórców, uczestników i beneficjentów projektu jest, by kwota uzyskanej dotacji dała początek kompleksowej modernizacji bibliotecznej Czytelni Ogólnej w nowoczesne, przyjazne miejsce dla każdego, służące zdobywaniu wiedzy i informacji, jak również – integracji i aktywizacji społeczności lokalnej. By osoby tworzące to miejsce i korzystające z niego miały do dyspozycji komfortową przestrzeń, sprzyjającą spotkaniom i rozmowom. Sukcesywne dostosowywanie w ciągu najbliższych lat wyposażenia i aranżacji przestrzeni bibliotecznej do nowoczesnych standardów możliwe będzie dzięki przychylności nowotomyskich władz. W budżecie na rok 2016 uwzględnione zostały fundusze na projekt aranżacji wnętrza Czytelni, a jego realizacja zaplanowana została na rok 2017. Służenie dostępem do wiedzy, informacji i nowych technologii w nowoczesnej przestrzeni, umożliwianie wzajemnych kontaktów – m.in. poprzez sprawnie działającą bazę wolontariuszy, organizowanie spotkań i szkoleń sprawi, że w nowotomyskiej bibliotece powstanie lokalne centrum innowacji, komunikacji i współpracy organizacji pozarządowych. Mamy nadzieję, że wokół niego skupią się ludzie z inicjatywą, którzy mają pomysł na działanie i chcą współdziałać z innymi dla dobra lokalnej społeczności.