
Starannie wymazywana przez lata z narodowej pamięci Polaków – dokonana przez sowiecki reżim – zbrodnia katyńska, której ofiarami padło ponad 14 tys. Polskich oficerów – jeńców wojennych i blisko 7,5 tys. cywilnych więźniów ma wreszcie – po latach przemilczeń i zacierania prawdy – trwałe miejsce w naszej zbiorowej świadomości.
Nowotomyski program obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej obejmował wydarzenia o różnych charakterze: uroczystości kościelne, odsłanianie pomników i tablic pamiątkowych, apele pamięci, prelekcje i wykłady, akcję o ogólnopolskim zasięgu Katyń – ocalić od zapomnienia – w efekcie której na nowotomyskiej ziemi posadzono wiele Dębów Pamięci, powstało też wydawnictwo, w którym prawda o tym, jak ta narodowa tragedia odcisnęła się na losach nowotomyślan, zostanie po wsze czasy utrwalona.
Promocja tego wydawnictwa – książki dra Zdzisława Kościańskiego Nowotomyska lista katyńska. Historia i pamięć skupiła w piątkowy wieczór 17 września w naszej bibliotece ponad 80. zaproszonych gości, w tym rodziny ofiar katyńskich, władze samorządowe powiatu nowotomyskiego oraz gmin, przedstawicieli duchowieństwa, służb mundurowych, dyrektorów szkół i bibliotek z terenu powiatu nowotomyskiego. Książka wydana nakładem bibliotecznej oficyny nie tylko dokumentuje znane i mniej znane fakty dotyczące zbrodni katyńskiej, związane z losami ofiar pochodzących z terenu powiatu nowotomyskiego, ale również przybliża działania podejmowane przez obecnych mieszkańców naszego powiatu, działania służące właśnie temu, by prawda o ofiarach tej zbrodni nie rozpłynęła się w morzu niepamięci.
Projekt wydania książki był inicjatywą samego autora oraz Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu. Natomiast głównym wnioskodawcą projektu oraz wydawcą publikacji stała się nasza biblioteka. Książka dra Kościańskiego -kolejna w jego bogatym dorobku wydawniczym – ukazać się mogła dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu oraz samorządów wszystkich gmin powiatu nowotomyskiego. Niezawodnym partnerem okazało się – mające ogromne doświadczenie w przygotowywaniu publikacji regionalnych – opalenickie wydawnictwo OPALGRAF; a współprowadzący je dr Bogumił Wojcieszak jest także współredaktorem i autorem opracowania graficznego tego wydawnictwa. Zakończeniu części oficjalnej towarzyszyły dyskusje o książce oraz rozmowy z autorem. Wszyscy uczestnicy prezentacji mogli również otrzymać wpis do książki z dedykacją od autora.
Dopełnieniem całości był wspomnieniowy program złożony z przybranych w muzyczną szatę utworów poetyckich i fragmentów wspomnień – Elegia katyńska, zaprezentowany przez uczniów Gimnazjum im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Opalenicy.