Serdecznie zapraszamy do odwiedzania nowej odsłony Galerii „Zdzich”, która znajduje się przy wejściu do Czytelni naszej biblioteki. Autorem wyeksponowanych prac jest Zdzich Połącarz.
Ekspozycje będą zmieniane kilka razy w roku. Jako pierwszą można zwiedzać tę poświęconą budowlom i pejzażom m.in. okolic Nowego Tomyśla.
Zdzich Połącarz – artysta malarz o56.letnim dorobku artystycznym w kraju i za granicą.
Urodzony 19 kwietnia 1945 r. w Oświęcimiu. Jest członkiem Związku Plastyków Warmii i Mazur, Stowarzyszenia Artystów Niepełnosprawnych w Krakowie, Stowarzyszenia Artystów Polskich na Ukrainie i Białorusi, a także członkiem Stowarzyszenia Artystów Integracji Europejskiej SAIE w Szczecinie i od 2010 roku Stowarzyszenia Artystów Angielskich w Bostonie.
Maluje starą architekturę, pejzaże wiejskie, obiekty sakralne, przyrodę, portrety i martwą naturę. Wypowiada się w różnych technikach plastycznych, m.in. w rysunku, pastelu, malarstwie olejnym i akwarelowym. Jego twórczość cechuje delikatność i nastrojowość.
Ma na swoim koncie bardzo bogaty dorobek artystyczny: 160 wystaw indywidualnych i 673 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą oraz uczestnictwo w 327 plenerach krajowych i międzynarodowych, a także 270 nagród, wyróżnień i odznaczeń, w tym:
– Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1997)
– Złoty Krzyż Zasługi za całokształt działalności (2002)
– Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski (2004)
– Puchar Wicemarszałka Sejmu RP Józefa Zycha dla najaktywniejszego plenerowicza europejskiego (2005)
– Krzyż Honorowy za osiągnięcia międzynarodowe, Wiedeń (2007)
– CERTYFIKATE OF ACHIEVEMENT – Columbus, Ochio
-.Statuetkę Honorowego Hipolita Kapituły Towarzystwa Hipolita Cegielskiego (2015)
Jest inicjatorem plenerów malarsko-rzeźbiarskich, które zaowocowały aktywną współpracą artystów polskich, niemieckich, rosyjskich, białoruskich i ukraińskich oraz wieloletnim ich komisarzem i konsultantem.
Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju i za granicą oraz w kolekcjach prywatnych. Wydał m.in. albumy: „Oświęcim w grafice”, „Grodzisk Wielkopolski w grafice”, „Ginąca architektura oraz stare kościółki i zabytki w Małopolsce”, „Uroki plenerowe w rysunkach graficznych”, „Moje miasta w rysunkach graficznych”, „Najpiękniejsze zakątki Krotoszyna w akwareli”, „Miasta Europy w akwareli” – dwa tomy, „Uroki plenerowe i skanseny w akwareli”, „Wielkopolskie kościoły drewniane”, „Śląskie kościoły drewniane”, „Architektura drewniana powiatu grodziskiego”, „Zabytki architektury drewnianej w powiecie pleszewskim” oraz „Zabytki architektury powiatu międzychodzkiego”. Tematem jego prac były także takie miejscowości jak: Niemcza, Dzierżoniów, Dortmund, Zator i Pleszew.