
Językowe Pogotowie, istniejące od stycznia 2017r. w naszej bibliotece, od sierpnia tego roku poza zajęciami grupowymi oferuje również spotkania indywidualne.
Teraz można przyjść do biblioteki nie tylko raz w miesiącu na umówione konwersacje, ale również w każdą środę w godzinach 12.00 – 15.00. Jeśli tylko obcokrajowiec potrzebuje jakiejkolwiek językowej porady, chce przetłumaczyć tekst lub dokument, poćwiczyć pisanie lub czytanie, rozwiązać ćwiczenie gramatyczne lub po prostu porozmawiać w języku polskim jest mile widziany w czytelni biblioteki.
Jeszcze w wakacje dwukrotnie pojawił się Igor, z którym bibliotekarka Izabela Putz ćwiczyła odmianę czasowników oraz ich wymowę. Wspólnie przeczytali też znaną wszystkim dzieciom oraz dorosłym ze swojego dzieciństwa książkę Jana Grabowskiego pt. „Czarna owieczka”. We wrześniu dzięki pomocy i zaangażowaniu pracowników biblioteki marzenie stało się rzeczywistością. Kanadyjczycy, którzy odwiedzili nasze miasto, odnaleźli swoje korzenie i swoją polską rodzinę. Jako tłumacze wspaniale spisali się wolontariusze, uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica: Ola i Maciej.
Jesienne grupowe spotkania to prezentacja gwiazd polskiej sceny muzycznej. Ukraińcy poznali Korę, Agnieszkę Chylińską, Kasię Nosowską, ale również ikonę PRL-u Marylę Rodowicz. W listopadzie, kiedy nadeszły już chłodniejsze dni tematem zajęć były objawy przeziębień i innych, często występujących chorób. Uczestnicy zajęć poznali specjalistyczną terminologię i mieli możliwość czytania dialogów: „u lekarza”.
Zachęcamy obcokrajowców do wstępowania w szeregi fejsbukowej grupy: Obcokrajowcy w Nowym Tomyślu, w której to zamieszczane są informacje o kolejnych językowych spotkaniach w bibliotece.