
Bycie pisarzem nie jest zarezerwowane wyłącznie dla dorosłych. Przekonali się o tym uczniowie czwartych, piątych i szóstych klas szkół podstawowych z Nowego Tomyśla i Jastrzębska Starego, którzy 11 października, spotkali się z Adamem Seredyńskim – trzynastolatkiem, mającym w swoim pisarskim dorobku już dwie wydane powieści.
Podczas zorganizowanych przez naszą bibliotekę dwóch spotkań, młody autor pochodzący z Długołęki, wraz ze swoim tatą Grzegorzem Seredyńskim opowiadali o pierwszej napisanej przez Adama książce, zatytułowanej Przyjaciele z Breslau. Zalążkiem jej powstania było opowiadanie, stworzone na potrzeby jednego z wielu konkursów literackich, w jakich młody autor brał udział. Początkowo niedługa historia, doczekała się rozwinięcia, a następnie wydania w postaci książki. Opowiada ona o wojennych perypetiach trójki nastoletnich przyjaciół różnych narodowości: Polaka, Niemca i Żyda. Przygody głównych bohaterów osadzone są w realiach Wrocławia, z października 1944 roku. W trakcie spotkania Adam i jego tata, za pomocą komputerowej prezentacji i czytanych fragmentów książki starali się wprowadzić uczniów w atmosferę ówczesnego Wrocławia- Breslau. Pokazali archiwalne zdjęcia ulic miasta oraz licznych detali charakterystycznych dla opisywanych czasów. Największe zainteresowanie wzbudzili opisując elementy uzbrojenia i motoryzacji.
Uczniowie mieli wiele pytań do autora dotyczących powstania książki, pomysłu na nią, ale także jego wyników w nauce i sposobów na spędzanie wolnego czasu. Niedawno ukazała się druga już powieść młodego pisarza pt. Przyjaciele z leśniczówki. Jej główną bohaterką jest poznana już w pierwszej części Henrietta, a jej perypetie zabierają czytelnika do małej wioski na Dolnym Śląsku. Przykład Adama pokazuje, że swoje zainteresowania, w tym przypadku akurat zamiłowanie do historii, z powodzeniem można rozwijać i twórczo wykorzystywać dzieląc się nimi z innymi. Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu każdy uczeń piszący swoje opowieści „do szuflady” nie ma już wątpliwości, że warto je z niej wyciągnąć, pochwalić się swoim talentem i podobnie jak Adam aktywnie brać udział w literackich konkursach.
Okazję do zaprezentowania swoich pisarskich zdolności, już teraz mają uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych. Mogą oni wziąć udział w konkursie organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, zatytułowanym Jak na Zawiszy…rycerskie klimaty. Do 6 listopada można składać samodzielnie napisaną baśń zawierającą rycerskie motywy. O szczegółach konkursu można dowiedzieć się w Oddziale dla Dzieci naszej biblioteki.