
W dniach 19-20 kwietnia 2023 r. młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu, w ramach działań Partnerskich na rzecz dobra wspólnego tj. Bibli(o)grodu, ponownie przybyła do nowotomyskiej biblioteki, by wspólnie z bibliotekarkami pomalować płot, elewację, elementy aranżacji miejsca oraz przygotować nawierzchnię i altankę do malowania muralu z logotypem „Bibli(o)grodu”, autorstwa p. Ewy Łodygi.
Młodzież z klasy o profilu biologiczno-medycznym, pod opieką p. Angeliki Giel, chwyciła za pędzle, taśmy, farby i odświeżyła wygląd ogrodzenia. Po tak intensywnej pracy, młodzież została zaproszona przez koordynatorki projektu – Małgorzatę Kaczmarek i Różę Mleczak na ciepłą herbatę i ciastka w garażu.
Ta spontaniczna akcja, przesuwana z przyczyn pogodowych z udziałem młodzieży, została zaplanowana w związku z realizacją projektu partnerskiego pn. „Bibli(o)gród”, na który Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu, jako lider Grupy Inicjatywnej, pozyskała dofinansowanie w kwocie 80 tys. zł., z programu “Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”.
Celem projektu jest wspólne działanie partnerów na rzecz „Bibli(o)grodu”, zbudowanie długofalowego partnerstwa oraz zaktywizowanie społeczności lokalnej skupione, na kooperacji przy zagospodarowaniu przestrzeni za Biblioteką i muszlą koncertową tak, by służyła czytelnikom i mieszkańcom – stała się zielonym miejscem wypoczynku, spędzenia czasu i przestrzenią dla różnego rodzaju imprez i wydarzeń kulturalnych. To pierwszy, tak duży projekt angażujący społeczność lokalną, w tym również młodzież !
21 kwietnia br., do “Bibli(o)grodu” dotarł “HORYZONT”, czyli 12. Drużyna Starszoharcerska. Grupa młodych harcerzy pomogła w pracach porządkowych, dokończyła malowanie ogrodzenia oraz przygotowała częściowo szkic muralu przy użyciu projektora.
22 kwietnia br., pogoda dopisała i mogliśmy wspólnie kontynuować działania w ramach projektu, tj. wspólnie stworzyć mural z logotypem Bibli(o)grodu – autorstwa naszej projektantki p. Ewy Łodygi. W warsztatach malowania muralu wzięło udział 8 młodych osób, w wieku od 15 do 19 lat.
W kolejnym etapie prac, Grupa Inicjatywna również zaplanowała działania z udziałem młodzieży. Tym razem, zaprosimy lokalną młodzież do udziału w warsztatach sadzenia i rozpoznawania roślin oraz do wspólnego odświeżania drobnych elementów aranżacji, pozyskanych z recyklingu.
Działania z udziałem młodzieży, mają na celu budowanie wspólnej odpowiedzialności za nowe miejsce spotkań. W przyszłości, planujemy stworzenie grupy wolontariackiej, która będzie sprawować opiekę nad nową przestrzenią.