
W środę, 7 lipca podsumowaliśmy wielomiesięczny projekt z aktywnym udziałem młodzieży, zrealizowany – mimo przeciwności związanych z trwającą pandemią – z pełnym sukcesem. Na kreatywne, ciekawe i edukacyjne działania z młodymi ludźmi nasza biblioteka pozyskała w grudniu 2020 roku fundusze z programu Równać Szanse, koordynowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, a finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Misją programu „Równać Szanse” jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z terenów wiejskich i małych miast – do 20 000 mieszkańców. Nasza biblioteka otrzymała grant w wysokości 8 500 złotych na działania młodzieży, które były realizowane hybrydowo – od lutego do lipca 2021r.
W ramach projektu opatrzonego hasłem „Misja Apollo” nowotomyska młodzież zrealizowała – w formie konkretnych działań i w postaci materiałów filmowych – cztery kampanie społeczne, dedykowane różnym grupom odbiorców. W dniu premiery każdej kampanii – młodzież, wspólnie z partnerami projektu, organizowała happeningi tematyczne oraz udostępniała materiały filmowe w mediach społecznościowych i na kanale YouTube.
Pierwsza z kampanii Beeezpieczni na drodze skierowana była do dzieci i dotyczyła bezpieczeństwa na drodze w porze wieczornej. Kolejna Nie czekam – pomagam ! dotyczyła udzielania pierwszej pomocy. Trzeci materiał filmowy związany był z działaniem pod nazwą Plastik IS Not fantastic!, a jego celem było podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej wśród mieszkańców. W trakcie ostatniej kampanii na przejściach dla pieszych w trzech różnych miejscach miasta, wskazanych przez Urząd Miejski, pojawiły się napisy: Odłóż telefon i żyj!, związane z wprowadzeniem 1 czerwca br. nowych przepisów o ruchu drogowym.
Działającą bardzo intensywnie – mimo pandemii, która wielokrotnie krzyżowała zaplanowane działania – grupę projektową tworzyli uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu: Róża Intek, Marta Kandulska, Wiktoria Kroma, Katarzyna Łuczak, Alan Mrozik, Jacek Muszyński, Jakub Nowak, Natalia Nowotnik, Oskar Nykiel, Franciszek Rolla, Maja Skotarek, Aleksandra Szymaniak oraz Łucja Werner. Z ramienia Biblioteki działania grupy koordynowała st. kustosz Małgorzata Kaczmarek.
Projekt zrealizowany został w partnerstwie z Komendą Powiatową Policji w Nowym Tomyślu, Nadleśnictwem Bolewice, przy wsparciu ratownika medycznego Błażeja Lipieckiego, Lidii Dudek – nauczycielki z Zespołu Szkół nr 2 oraz drużynowego Krystiana Dybka i nowotomyskich harcerzy.
7 lipca odbyło się uroczyste podsumowanie półrocznej współpracy z partnerami projektu. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Nadleśnictwa Bolewice – nadleśniczy dr inż. Grzegorz Gaczyński, inżynier nadzoru Jolanta Gaczyńska oraz leśniczy Zbysław Ludwiczak, Komendy Powiatowej Policji – st. asp. Anna Urbaniak oraz mł. asp. Joanna Jerzewska, Lidia Dudek z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu oraz Tomasz Tomaszewicz – instruktor z Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, dzięki któremu projekt zyskał oprawę medialną, obejrzeli prezentację dokumentującą przebieg projektu i inne projektowe działania nowotomyskiej młodzieży, omówili rezultaty współpracy, sugerując celowość kontynuowania przygody nowotomyskiej młodzieży z programem, np. poprzez rozszerzenie akcji pod hasłem „Odłóż telefon i żyj!”
Młodzież świętowała zakończenie projektu po swojemu. 6 lipca młodzieżowa grupa Apollo wybrała się do Kuźnicy Zbąskiej, by zagrać w paintballa. Podczas tej zespołowej gry nie zabrakło mocnych wrażeń oraz sportowej rywalizacji. Ta forma aktywnego, być może dla niektórych nieoczywistego świętowania projektu, została zaproponowana przez młodzież, która w trakcie trwania projektu spisywała się celująco! Zarówno partnerzy, jak i uczestnicy projektu otrzymali z rąk koordynatorki drobne upominki, a ci drudzy także stosowne certyfikaty.