
W czwartek, 24 września, w naszej bibliotece odbyło się pierwsze, po kilkumiesięcznej przerwie, spotkanie na żywo w Klubie Miłośników Podróży „Przez Kontynenty”. Gościem był Marcin Gabruk, który zabrał nowotomyślan w świat plemienia Mentawajów z wyspy Siberut w Indonezji. Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, przy zachowaniu wszelkich wymogi bezpieczeństwa, w tym bezpiecznych odległości, w spotkaniu nie mogło wziąć tyle osób, co przed pandemią, W związku z tym jednocześnie można było obejrzeć transmisję na bibliotecznym facebooku.
Marcin Gabruk – autor i fotograf, od lat regularnie odwiedza Azję w poszukiwaniu tego czegoś, czego jeszcze nie odnalazł. Zawsze w miejscach nieznanych, przeważnie pod prąd, najczęściej tanio, wielokrotnie samemu, czasem na wariata z nadzieją, że jednak przeważnie rozsądnie.
Podróżnik zabrał klubowiczów przez błotniste ścieżki pełne pijawek wprost do szamańskiej Umy, gdzie przy kubku gorącej herbaty i grillowanych robakach można poznać szamanów, zapolować na małpy, a wieczorem zasiąść wspólnie przy lampie naftowej pośrodku dżungli i zatopić się w jej odgłosach, wsłuchując się w szamańskie legendy czy śpiew. Klubowicze wysłuchali opowieści o tym, jak żyje się w dżungli w XXI wieku, o wierzeniach, tradycjach, pradawnych rytuałach, a także o tym, kto chce ich zniszczyć i dlaczego wciąż wielu opiera się cywilizacji i woli pozostać strażnikiem lasu tak jak przodkowie. Marcin Gabruk z dużą dawką humoru zaprosił do wspólnej podróży z Mentawajami do ich świata, świata ludzi, którzy hołdują wartościom o których my czasami zapominamy, świata wspaniałych wytatuowanych ludzi w przepaskach z kory drzewa i z nie działającym zegarkiem. Ludzie Mentawai są ze sobą na tyle blisko, że czują się jednością. Szanują się wzajemnie, są dumni ze swojej tradycji i kultury. Traktują się jak bracia, ucztują, żyją, bawią się wspólnie. Są razem w życiu codziennym i w wyjątkowych chwilach. Nie ma mowy o braku szacunku, pomocy dla innych. Marcin Gabruk wyjeżdża z aparatem by poznawać. Poznawać świat, ludzi, kulturę i tradycję. Najczęściej pośród ludów rdzennych stara się zrozumieć świat i nauczyć jak go możemy chronić.