Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Nasza biblioteka, która jest uczestnikiem I rundy PRB, otrzymała dofinansowanie z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce w Konkursie Grantowym „Aktywna Biblioteka” na projekt: Akademia nad Szarką – Studium Edukacji Regionalnej dla Gimnazjalistów.
Po inauguracyjnym wykładzie burmistrza Nowego Tomyśla – Henryka Helwinga pt. WIKLI-Nowy Tomyśl. Dziedzictwo regionu naszą szansą, który odbył się 17 lutego, studenci Akademii wysłuchali trzech kolejnych wykładów z cyklu: Nowotomyskie a…b…c… Pierwszy z nich dotyczył olęderskiej spuścizny Nowotomyskiej Ziemi, a wygłosiła go Marzena Kortus – zastępca Naczelnika Wydziału Rozwoju i Promocji w Urzędzie Miejskim. Zwróciła ona uwagę na charakterystykę osadnictwa olęderskiego na naszych terenach, urozmaicając swą prezentację bogatym materiałem fotograficznym. Kolejny, bardzo obszerny w treść i dokumentację wykład związany z historią Nowego Tomyśla wygłosił dr Bogumił Wojcieszak – regionalista z Opalenicy. Jego tytuł brzmiał: Obrazki z dawnego Nowego Tomyśla. Natomiast trzeci wykład z tego cyklu, na temat: Patroni nowotomyskich ulic, w interesujący poznawczo i metodycznie sposób zaproponowała dyrektor MiPBP – Lucyna Kończal-Gnap.
Akademia nad Szarką to nie tylko wykłady, ale również spotkania z ciekawymi ludźmi z cyklu: Nowotomyślanie znani i mniej znani,a także zajęcia praktyczne – warsztaty z cyklu Portret mojego miasta. Pierwszym nowotomyślaninem, który spotkał się z młodzieżą, aby opowiedzieć o swojej pracy i pasji był kapitan żeglugi wielkiej – Grzegorz Bordych. Bardzo wielu gimnazjalistów zgłosiło swój akces w warsztatach fotograficznych, które przeprowadzili: Stanisława Waszkowiak i Adam Polański.
Wszystkie spotkania w Akademii spełniły swój cel, którym jest kształtowanie w młodych ludziach poczucia regionalnej tożsamości, zachęcanie do odkrywania i przypominania historii, kultury i dziedzictwa poprzednich pokoleń, ochrona wspólnego dziedzictwa kulturalnego oraz odnajdywania nieznanych dokumentów życia społecznego oraz ich upowszechnianie.