
Rozwój współczesnych bibliotek zmierza w kierunku otwartości na przeróżne inicjatywy płynące z zewnątrz, czy to od innych instytucji, stowarzyszeń czy też osób prywatnych. Aktywne osoby chcące realizować swoje pasje z pewnością znajdą odpowiedni do tego obszar w najbliższej bibliotece. Między innymi z myślą o takich ludziach, w naszej książnicy, jak i w całej Polsce nawiązały się Gminne Koalicje na rzecz Rozwoju Bibliotek.
W środę, 19 stycznia wykładem Tomasza Ragini Quo vadis homo z dziedziny psychologii zainaugurowaliśmy jedno z pierwszych naszych koalicyjnych działań, współrealizowanych z Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Starym Tomyślu – projekt zatytułowany Ludzie, języki, literatura. Projekt ten, idealnie wpisujący się w ideę współpracy pomiędzy lokalnymi instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi ma na celu poszerzenie oferty skierowanej do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, tym samym wzbogacenie wiedzy z dziedziny językoznawstwa, literatury obcej, realioznawstwa i psychologii, a także uświadomienie młodzieży konieczności nauki języków obcych, jako niezbędnego narzędzia komunikacji we współczesnym świecie.
W projekcie udział biorą uczniowie nowotomyskich szkół: Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych, Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica i Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi.
Do końca roku szkolnego nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego NKJO wygłoszą, w sposób ciekawy i niekonwencjonalny osiem wykładów z zakresu literatury, realioznawstwa i językoznawstwa. Licealiści będą mieli możliwość wysłuchania części wykładów w języku angielskim bądź niemieckim. Inauguracyjny, dosyć kontrowersyjny i odważny wykład z psychologii Tomasza Ragini spotkał się z dobrym odbiorem i dużym zainteresowaniem.
Inicjatorką całego przedsięwzięcia jest nauczycielka NKJO – Ewa Górczak, koordynatorami Danuta Beyga, Małgorzata Gucia, a z ramienia MiPBP Izabela Putz.