
To edukacyjny projekt realizowany wspólnie przez naszą bibliotekę oraz Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Starym Tomyślu od stycznia do maja 2011r. To również jedno z działań w ramach naszej Koalicji na Rzecz Rozwoju Bibliotek, będącej owocem udziału w Programie Rozwoju Bibliotek. Działanie to idealnie wpisuje się w ideę współpracy pomiędzy lokalnymi instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi, zwłaszcza, że, rozwój współczesnych bibliotek zmierza w kierunku otwartości na przeróżne inicjatywy płynące z zewnątrz. Celem niniejszego projektu było poszerzenie oferty skierowanej do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, a tym samym wzbogacenie wiedzy z dziedziny językoznawstwa, literatury obcej, realioznawstwa i psychologii oraz uświadomienie młodym ludziom konieczności nauki języków obcych, jako niezbędnego narzędzia komunikacji we współczesnym świecie. Jego odbiorcami byli uczniowie nowotomyskich szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych, Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica i Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi. Do końca roku szkolnego nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego NKJO wygłosili, w sposób ciekawy i niekonwencjonalny osiem wykładów z zakresu literatury, realioznawstwa i językoznawstwa. Licealiści mieli również możliwość wysłuchania części wykładów w języku angielskim i niemieckim.
Pomysłodawczynią i inicjatorką całego przedsięwzięcia była nauczycielka NKJO – Ewa Górczak, a koordynatorkami Danuta Beyga, Małgorzata Gucia, a z ramienia MiPBP Izabela Putz.
Inauguracyjny wykład,Tomasza Ragini Quo vadis homo, który miał miejsce 19 stycznia to jedyny wykład, który nie dotyczył języków obcych lecz psychologii. Z zakresu realioznawstwa zostały zaproponowane następujące tematy: USA w oczach Polaków Macieja Laskowskiego, Pojęcie tożsamości w kontekście Wielkiej Brytanii i Zjednoczonego Królestwa Szymona Jandy oraz Polak czy Niemiec? Wróg czy przyjaciel? Dramatyczne postaci II wojny światowej Adama Zielińskiego. Drugi blok to wykłady z zakresu językoznawstwa: Bojkot, aspiryna, bikini – ciekawostki słowotwórstwa angielskiego Ewy Górczak, Trudności w wymowie przyczyną (nie)zabawnych porozumień polsko-niemieckich Macieja Zwanziga i Języki zagrożone Przemysława Białczyka. Trzeci blok stanowiły wykłady na temat literatury: Limeryki – angielska poezja ludowa Ewy Górczak, Życie i poezja Emily Dickinson Iwony Janiak i Nauka języka niemieckiego wsparta tekstami literackimi (piosenka, bajka, opowiadanie) Doroty Marciniak.
Zdecydowanie najwięcej emocji wzbudziło spotkanie z Maciejem Laskowskim, który sprowokował młodzież do swobodnego wyrażania swych opinii na temat Stanów Zjednoczonych i ich mieszkańców, co zaowocowało dyskusją pomiędzy uczestnikami spotkania a prowadzącym. Maciej Laskowski, zaproponował pełną kontrowersji dyskusję na temat naszej wizji Stanów Zjednoczonych i ich mieszkańców. Młodzież miała okazję zburzyć niektóre, dość głęboko w świadomości polskiej zakorzenione stereotypy na temat mieszkańców tego kraju. Niekonwencjonalny sposób prowadzenia dyskusji, zachęcenie młodych ludzi do śmiałego wyrażania własnych opinii oraz ich konfrontacji ze zdaniem prowadzącego to dobry sposób na interaktywne spotkanie, które nie miało nic wspólnego z tradycyjnym, często nudnym przekazem.
Ankieta ewaluacyjna przeprowadzona na ostatnim spotkaniu pokazała, że młodzież jest zainteresowana kontynuowaniem tych edukacyjnych, językowych spotkań i chętnie po wakacyjnej przerwie weźmie udział w podobnym projekcie. Ich sugestie na temat problematyki przyszłych wykładów były zróżnicowane:od sportu, przez zachowania nastolatków, obyczaje innych państw, podróże, aż do problematyki młodych rodzin. Wszyscy uczestnicy stwierdzili, że wykłady znacznie wzbogaciły ich wiedzę na temat krajów anglo i niemieckojęzycznych, tym bardziej, że przepełnione były ciekawostkami z tamtejszych obszarów językowych.