Rok 2018 został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej. Z tej okazji piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu, na zaproszenie Strefy Koloru, 19 września, wzięli udział w grze plenerowej poświęconej bohaterce.
Gra przygotowana została przy współpracy z Poradnią Psychologiczno –Pedagogiczną i Domem Dziennego Pobytu, w oparciu o książkę dla młodych czytelników, autorstwa Anny Czerwińskiej Rydel pt. „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”. Jej fragmenty umieszczone zostały w butelkach i rozwieszone w przestrzeni miejskiej. Uczniowie musieli je odnaleźć, podążając zgodnie z trasą wyznaczoną na otrzymanej mapie. W każdej butelce znajdował się jeden z listów, jaki Irena Sendlerowa otrzymała pod koniec swojego życia, m.in. od Jana Pawła II, od Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, czy szóstoklasisty urzeczonego jej postawą. Uczniowie, każdy z listów odczytywali na głos, poszerzając coraz bardziej swoją wiedzę na temat bohaterki. Podobnie, jak autor jednego z listów, który napisał: „Okazało się, że nikt w klasie o pani nie słyszał, a ja uważam, że to, co Pani zrobiła, jest niezwykłe, wspaniałe, niesamowite i bardzo odważne” – uczestnicy gry również nigdy wcześniej nie słyszeli o Irenie Sendlerowej. Tym cenniejszy okazał się ich udział w zabawie. Po odnalezieniu wszystkich listów, mapa doprowadziła uczestników gry do nowotomyskich instytucji. W Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, dyrektor Magdalena Kędzia – Kluj pogłębiła wiedzę uczniów o bohaterce opowieścią o realiach, w jakich przyszło jej działać – o II wojnie światowej, getcie, holocauście, prześladowaniach. Swoją opowieść wzbogaciła wyświetlając fragmenty filmu dokumentalnego o Irenie Sendlerowej i czytając rozdział książki Anny Czerwińskiej – Rydel. W Domu Dziennego Pobytu uczniowie spotkali się z grupą seniorów, mieli możliwość obejrzenia ich rękodzieła i wysłuchania kolejnego fragmentu książki, tym razem przeczytanego przez panią Alinę Śniegułę.
Wiedza, jaką uczestnicy gry zdobyli na temat Ireny Sendlerowej – to, że uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci, nieustannie pomagała innym, wielokrotnie narażając przy tym swoje zdrowie i życie – wywarła na uczniach spore wrażenie. Gra Listy w butelce odbyła się w ramach projektu Mali wielcy Polacy, popularyzującego wiedzę na temat znanych Polaków, którzy poprzez swoje życiowe postawy i osiągnięcia zapisali się w historii naszego kraju.
Projekt Mali wielcy Polacy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.