Jedną z głównych przyczyn trudności w znalezieniu pracy przez młodych ludzi jest niedopasowanie ich kompetencji do wymagań rynku pracy. W odpowiedzi na ten problem firma Microsoft, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego powołały w 2012 roku Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera – ogólnopolski projekt wspierający młodych ludzi z małych miejscowości w podejmowaniu świadomych wyborów zawodowych. Nowotomyska biblioteka aktywnie włącza się w udział w projekcie, dzięki czemu już czterokrotnie uczniowie Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu mogli spotkać się z młodym profesjonalistą, poznać jego drogę do sukcesu oraz dowiedzieć się jaką rolę w jego pracy odgrywają nowe technologie.
Link do przyszłości: edycja pierwsza – 2013 r.
Dzięki udziałowi w projekcie, Oddział dla Dzieci i Młodzieży w lutym i w marcu 2013 r. odwiedziło trzech młodych profesjonalistów reprezentujących różne zawody związane z wykorzystywaniem nowych technologii. Podczas spotkań z uczniami Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego opowiedzieli o swojej pracy, drodze do zawodowego sukcesu, przeprowadzili quiz zawierający ciekawostki o aktualnej sytuacji na rynku pracy i odpowiedzieli na szereg nurtujących młodzież pytań.
Jako pierwszy z uczniami spotkał się Daniel Mendalka – absolwent Politechniki Poznańskiej na kierunku informatyka, programista, twórca Sellboxa – projektu umożliwiającego sprzedaż plików, jakie posiadamy na naszych wirtualnych dyskach. Na przykładzie swojej działalności wyjaśnił uczniom czym jest start – up, czyli rodzaj małej, dynamicznej firmy najczęściej związanej z nowymi technologiami i Internetem. Zaznaczył również, że aby założyć start – up nie trzeba mieć dużych pieniędzy, najważniejszy jest pomysł. Temat ten wzbudził wśród młodzieży wyraźne zainteresowanie, czego dowodem były liczne pytania zadawane zarówno w trakcie spotkania, jak i po jego oficjalnym zakończeniu.
Kolejnym gościem była Iwona Kanafa – menedżerka szkoły specjalizującej się w nauczaniu języków obcych, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Od 2008 roku pracuje dla British Council w zakresie przeprowadzania egzaminów językowych Cambridge ESOL. Gimnazjalistom, z którymi spotkała się w naszej bibliotece zdradziła, że za swój sukces i najważniejsze doświadczenie uznaje wyjazd na stypendium do USA, gdzie studiowała przez pół roku. Z zaangażowaniem zachęcała ich do zagranicznych wyjazdów, i podpowiedziała, jakie międzynarodowe programy mogą umożliwić im naukę w innych krajach. Przekonywała również, że warto w życiu posługiwać się swoim personalnym GPSem, czyli wyznaczyć sobie jasny cel, stworzyć sobie plan jego realizacji i pokonywać wszelki strach.
Cykl spotkań z młodymi profesjonalistami w naszej bibliotece zakończył Wojciech Syrocki – absolwent Politechniki Gdańskiej na kierunku Automatyka i Robotyka, pomysłodawca projektu RoboCAMP.pl, edukacyjnych zajęć dla dzieci z podstaw programowania z wykorzystaniem programowalnych klocków LEGO, wiceprezes firmy RoboCamp i Fundacji Fabryka Talentów. Uczniowie maksymalnie wykorzystali czas spotkania, by dowiedzieć się jak najwięcej na temat pracy zaproszonego gościa, założenia własnej firmy, pozyskiwaniu w tym celu funduszy, a także cech, jakie powinien posiadać przedsiębiorca. Na każde pytanie uczniowie otrzymali wyczerpującą odpowiedź, a wypowiedzi jakie udzielili na temat spotkania, w którym uczestniczyli świadczą same za siebie: Spotkanie zainspirowało mnie do intensywniejszego myślenia o własnym biznesie oraz ścieżce kariery.; Podobało mi się to, że mogliśmy się spotkać z człowiekiem biznesu.
Każde spotkanie z młodym profesjonalistą zebrało pochlebne opinie wśród młodzieży. Gimnazjaliści nie tylko poznali przykłady profesji, które mogą zainspirować ich do wyboru ścieżki kariery zawodowej w przyszłości, ale także poznali nowe pojęcia i zyskali wiedzę na temat aktualnej sytuacji i trendach na rynku pracy. A wszystko to odbyło się w miłej, swobodnej atmosferze, sprzyjającej zadawaniu niczym nieskrępowanych pytań.
Link do przyszłości: edycja druga – 2015 r.
Gościem styczniowego spotkania był Bartosz Dul – specjalista ds. mobilnych technologii w firmie Moon Media, redaktor naczelny Android Magazine – magazynu o technologiach mobilnych, prezenter i bloger technologiczny. Zachęcił uczestników spotkania do refleksji nad swoimi zainteresowaniami i mocnymi stronami, które można wykorzystać w planowaniu swojej zawodowej przyszłości. Uczniowie podzieleni na grupy wzięli także udział w quizie, który pozwolił im zorientować się w aktualnych trendach na rynku pracy oraz poznali narzędzie Twój Potencjał opracowane przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i dostępne bezpłatnie na stronie www.praca-enter.pl. Spotkanie zyskało bardzo przychylne opinie uczestników: Cieszę się, że ktoś chce mi pomóc w dokonywaniu wyborów dotyczących przyszłości, Uświadomiłam sobie, co tak naprawdę mnie interesuje i że moja przyszłość powinna po części się z tym wiązać, Podobało mi się wszystko!
Link do przyszłości: edycja trzecia – Zaprogramuj swoją karierę
Zainteresowanie młodych osób nauką programowania, pokazanie im, że jest to bardzo przyszłościowa umiejętność, a zarazem źródło świetnej zabawy – stanowiło cel warsztatów kodowania w języku SCRATCH przeprowadzonych 28. października 2015 r. w Strefie Koloru, w ramach projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Stanowi on kontynuację projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” – dotychczas czterokrotnie realizowanego w naszej bibliotece, zdobywającego przy tym przychylne opinie młodych uczestników. W poprzednich edycjach głównym celem było inspirowanie młodzieży do działania i świadomego planowania swojej przyszłości zawodowej, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości jakie dają nowe technologie. Tym razem, zajęcia przeprowadzone w naszej bibliotece przez młodego profesjonalistę i wielkiego entuzjastę kodowania – Bartosza Dula skupione były na rozwijaniu konkretnej umiejętności, jaką jest programowanie. Współcześnie stało się ono – obok języka ojczystego i jednego języka obcego – trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany. Ponad czterdziestu uczniów z Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu, podczas warsztatów w bibliotece rozmawiało o tym, z czym kojarzy im się i czym jest kodowanie, następnie układali komputerowe puzzle z instrukcjami – tak, by roboty wykonywały ich polecenia. Na zakończenie spotkania rozegrane zostały wyścigi samodzielnie zakodowanymi robotami, co dostarczyło sporo emocji i rozrywki. Projekt „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark.